Eraettevõtjate ja riigiametnike vahel on hiiglaslik lõhe

Ettevõtjana on mul olnud kokkupuuteid ametkondadega. Kuna tegelen viimastel aastatel tervisetoodetega, siis kõige rohkem on olnud tegemist Veterinaar ja Terviseametiga, nüüd siis uue nimega Toidu – ja Põllumajandusamet. Kogemused on kohtute ja Politseiametiga, Valitsusametite ja omavalitsustega, jne.

Ettevõtjate(keskmine, väike ja eraisikust ettevõtjad) ja ametkondade vaheline lõhe on kasvanud hiiglaslikuks ja inimlik kommunikatsioon puudub.

See olukord hakkas kriitiliselt halvenema aastast 2004, kui Eesti Riik astus rahva enamuse nõusolekuta Euroopa Liitu.

Kõigi ametkondade ühine joon on see, et ametnikud ehk avalikud teenistujad rikuvad järjepidevalt seadusi, nõudes ise ettevõtjatelt sadade seaduste ja korralduste täitmist. Kõige suuremad rikkumised ametnikel ehk avalikel teenistujatel on Avaliku teenistuja seaduse täitmisel.

Milleks Eestis on vaja ametkondi, kui Eestis ükski ametnik ei langeta otsuseid, vaid need tulevad kõik Brüsselist?

Näide 1: Tervisetoodete Eestisse importimisel peame järgima Brüsseli ametnike otsuseid, direktiive, määruseid. Eestis avaliku teenistujaga kirjavahetuses olles, eiravad teenistujad postiteenistust, mis on ainus ametlik posti kohaletoimetaja ja avalik teenistuja on omavoliliselt teinud elektroonilisest kirjast ainuõige ja turvalise infoedastuse viisi.

Teenistuja eeldab, et e-kiri jõuab kindlasti kliendini, isegi siis, kui domeen enam ei tööta, epost ei tööta, või saadetud kiri tehnilistel põhjustel ei jõua adressaadini, või kiri läks spam posti, jne. Teenistuja eeldusel, et klient sai kindlasti kirja kätte ja ta hoiab vastamisest kõrvale, määratakse mingid trahvid, karistused, jne. Kõige selle aluseks on Brüsseli direktiivid, seadused, korraldused. Miks siis Brüsseli ametnik otse ei suhtle ja kasutatakse Eestis muidusööjaid teenistujaid? Kirjad tulevad teenistuja nimega aga tihti ilma autogrammita, vahest tulevad kirjad ilma teenistuja nimeta ja on lihtsalt ametkonna nimi. Kas see inimene või ametkond üldse eksisteerib, selle selgitamiseks peab klient vaeva nägema. On palju pettuseid ja info jagamine suvaliselt on riskantne.

Kui kliendi kiri teenistujale on ebamugav või pole sobilik, siis teenistuja saadab kliendi kirja tagasi teatega “kirja ei võeta vastu ja läbi ei vaadata” või “Kirjas on puudusi ja palume need kõrvaldada”(millised puudused, millise reeglistiku järgi?-sellest pole juttu) või “Kliendi nõue pole põhjendatud ja jätame rahuldamata”, jne jne. Minul on alati küsimus, et millega võrreldes pole kliendi vastused korrektsed ja kes siis veel põhjendab minu nõuet, kui mitte mina. Selliseid teenistuja “trikitamisi” on palju ja eesmärgiga klient ära väsitada või klient võtab ehk advokaadi ja kohtutes saaksid teenistujad tööd, jne. See on üks suur bürokraatia, korruptsioon, võimu kuritarvitamine ja ametkondade kartell.

Üks tähelepanek on veel see, et “tanki” lükatakse noor, alles koolipingist või värskelt tööle asunud teenistuja. Kui üks teenistuja jääb jänni, siis tuleb uus teenistuja. Vahepeal on selline tunne, et ametkonnas töötab ühe asja kallal kümneid teenistujaid, sest pidevalt nimi muutub ja on jälle mingi uus “spetsialist” asjaga tegelema pandud:)))

Eestis olev avalik teenistuja on “nii pädev spetsialist”, et tema hinnang tervisetootele on ainuõige ja kui tema arvates see pole tervislik, siis pole see ühelegi inimesele tervislik. See on imeinimene, kes kõigi maailma inimeste bioloogilist keha suudab kaugskanneerida ja otsustada, mis on talle hea ja mis mitte. See imeinimene kinnitab, et tervisetoodet pole piisavalt testitud ja see ei sobi inimestele. Seda imeinimest või spetsialisti ei rahulda teaduslik ja ajalooline kirjandus looduslike tervisetoodete koht, mis on tuhandeid aastaid eksisteerinud ja inimkond kasutanud – ilma halbade kõrvalmõjudeta.

Tean Eestis paljusid tervisetoodete turustajaid, kellel on sarnased kokkupuuted ja kogemused. Kunagi oli saade peavoolumeedias, kus Terviseameti spetsialist ütles, et nad vaatavad igal kuul läbi 5000 toote kirjeldust ja vähesed saavad heakskiidu. Uskumatu, kas pole? Kas meil on tõepoolest varjatud imeinimesed, kes iga kuu tuhendeid tooteid vaatlevad ja oma ihukarvadega otsustavad – sobib, ei sobi:))?

Oluline on inimestel teada, et ükski Eesti labor ei oma võimekust analüüsida toote täisspektrit ehk “lahti lüüa” kõik kasulikud ja kahjulikud ained. Sellised laboratooriumid on Hollandis ja Prantsusmaal. Kuid ka need laborid ei võta vastutust ja nad märgivad selle ka raportile ära.

Näide 2: Suhtlesin hiljutu Tallinna Kommunaalametiga. Teema oli öine prügikonteinerite tühjendamine ja tänavate puhastamine. Linnas, eriti vanalinnas, vanade kivihoonete ja kitsaste tänavate vahel müra võimendub. Prügikonteinerite kolin, eriti kui klaastaara konteiner keset ööd prügiautosse tühjendatakse, teeb jubedat kolinat. Igaljuhul prügimasina undamine ja konteinerite tühjendamine pole vaikne tegevus ja peale nende protsessi, und enam pole. Tavaliselt toimus see iga päev 4-5 ajal hommikul. Sama oli harjadega tänavapuhastusmasin, mis undas jubedalt ja kui talv ja lumekoristuse aeg, siis koristajad hakkasid kirkaga jäist lund purustama kõnniteedel ja sõiduteel. Lisaks kraapisid labidaga lund kokku. See ka kõik 4-5 ajal hommikul, vahest kogu öö, kui oli lumetorm.

Mina siis suhtlesin Tallinna Kommunaalametiga. Prügikoristus sai kiirelt, ühe kirjaga, lahendatud ja sealne spetsialist tegi oma tööd hingega. Ta helistas tagasi ja küsis, et kas on korras ja teatas, et tegelikult on lausa mingi seadus, et sellised tööd peavad toimuma alates hommikul 6 ja kuni õhtul 11-ni. Igaljuhul, minu avaldus pani seal asjad liikuma.

Tallinna linn on ju “mitme miljoni elanikuga linn” ja siin on vaja sadu spetsialiste:))), igale valdkonnale kümneid:)

Kuigi prügikoristus ja tänavapuhastus võiksid olla koos ühe spetsialisti all, aga seda nii pole tehtud:)

Probleem tekkis asjaajamisel tänavapuhastusega(eraldi osakond). Kui vaatate Kommunaalameti spetsialistide arvu, siis peaks see küsimus kiirelt lahendatud saama. Aga see võttis aega 2 kuud ja siiani pole see päris korras. Aegajalt see tänavakoristusmasin undab kell 5 hommikul või täpselt kell 6 hommikul:)))) Ja just minu maja akende all, nagu “karistab” mind, et tema aastate pikkuse sisse harjutud tööajagraafiku sassi keerasin. Kas tõesti pole Vanalinnas keegi varem kaebust teinud viimase 5 aasta jooksul? Just 5 aastat talusin neid öiseid tänavakoristusi ja prügikoristusi, ma ei tea ise ka miks:))) Ju siis pidi nii olema:) Ja kümned spetsialistid ei teadnud, et on öörahu seadus:). Miks sellised on tööl?

Miks on vaja nii palju spetsialiste ja nad ei tea seadusi, sisekorra eeskirju, direktiive jne? Aga ettevõtja peab kõiki seadusi, direktiive, määrusi peast teadma või muidu saab ametniku käest karistada.

Kõiki neid avalikke teenistujaid peab Eesti rahvas üleval, läbi Brüsseli loomulikult. Maksuraha läheb Brüsselisse ja sealt antakse “toetuste” ja “laenudena” tagasi:)) Nimetan seda “püramiidskeemiks”:))) või rahapesuks.

Näiteid on mul veel detailplaneeringu kinnituste, politseiametnike tegevuste ja kohtunike tegevuste kohta aga kirjutan neist ehk teinekord:))

Selle postitusega tahan öelda, et ametkonnad koos Riigi juhtidega takistavad igal sammul ettevõtlust ja normaalset elu. Nad hävitavad elukeskkonda ja lõhestavad ühiskonda. Eestis ametnik ei otsusta ega vastuta ja otsustab Brüsselis istuv ametnik. Vot nii!

0 Jagamist