Foto: Pixaby, Pexels

Kvantinterneti ajastu algus — “uus” 5G on kiviaeg!

Magnus Nirgi

Tehnikafännid kui ka tervise ja ohutuse pärast murettundvad entusiastid saavad ühiselt oodata järgmise põlvkonna läbimurde saabumist — kellele kiirus, kellele ohutus. Tehnoloogia, mis saaks välja vahetada kõik elektromagnetväljadel põhinevad sidelahendused.
38 Jagamist
38
0
0

Nii mõnigi meie hulgast mäletab aega, kui internetti minemiseks tuli sisse lülitada kummalisi hääli tegev modem. Samal ajal polnud lauatelefoni võimalik kasutada. Ilusa graafikaga kodulehe avanemist tuli oodata kümneid sekundeid. Kõrglahutusega helifaili kuulamiseks, kui midagi üldse leida õnnestus, tuli see alla laadida, milleks kulus mitu tundi. Failist heli mängima panemiseks oli vaja programmi, mis tuli ise hankida. Tarkvara ja teisi mahukamaid faile laaditi alla närveerides, et ühendus ei katkeks. Vastasel korral võis juhtuda, et tuli alustada otsast peale.

Modemiga internetti ühendumine 90ndatel

Tänapäeval toimub eelpool kirjeldatu sekundi murdosa vältel. Valgusoptiliste kaabelvõrkudega on omavahel ühendatud kõik riigid. Kiire püsiühendus on kättesaadav igas Eesti maakonnas. Kaabli kaudu jõuab see enamuse kodudesse ja ka igasse sidemasti. Viimased parandavad interneti kättesaadavust veelgi tänu mobiilsele andmesideteenusele. Enamasti kasutatakse ka juhtmevaba kohtvõrku — kõigi lemmikut Wi-Fit.

Üldistades saab öelda, et kogu selle meeletu infonõudluse teenindab ära andmete serveerimise poolelt vaadates valgusoptiline kaabeltehnoloogia. Ning andmete tarbimise poolelt vaadates juhtmevaba tehnoloogia. Nõudluse kasvades on väljakutseid viimasega ning sideettevõtted on teinud suuri pingutusi, et internet oleks kättesaadav kõikidele soovijatele ja maksimaalse kiirusega. Täna nähakse peamise lahendusena 5G võrku ja selle järglasi, mis peaksid vastavalt lubadustele pikaks ajaks kustutama inimkonna janu.

Jättes kõrvale 5G tervise riskid, mida jämedalt ignoreeritakse[1], võiks tunduda, et oleme igati õigel kursil. Paigaldame uusi kaableid, püstitame uusi maste, kiirused kasvavad, tulevik on ilus! Kuidas saab kõik see, mis on alles meieni jõudmas, juba kiviajast olla? Selgub, et sidesüsteeme saab rajada klassikalisi antenne ja kaableid paigaldamata, kasutades kvantsidusust (ingl k quantum entanglement[2]).

Mis asi on kvantsidusus?

Füüsika ja hiljem tekkinud kvantfüüsika on kui kaks venda, kes teineteist ei salli. Mõlemad püüavad kirjeldada seda sama maailma, kus me kõik elame, kuid räägivad teineteisele vastu.[3] Vana maailm, tunnetades ilmselt enda lõppu, üritab kvantfüüsika leide tähtsusetuks kuulutada[4]. Kuid uuemad üllatavad katsed[5] näitavad, et nooremal vennal on ilmselt ikkagi õigus. Ja tegelikult on kvantvaldkond tuleviku teema, millel on suur teaduslik perspektiiv ja praktiline väärtus — vastupidised arvamused põhinevad väärarusaamadel, mis on kummutatud.[6]

Ja üks tähtsamaid kvantfüüsika avastusi, millel hakkab põhinema ka tuleviku Internet, ongi kvantsidususe fenomen. Inimesele tänavalt pakuti nähtusele kergesti arusaadavat lahtiseletust esimest korda 2004. aastal kvantfüüsikat tutvustavas filmis “What the #$*! Do We (K)now!?”[7] 2006. aastal ilmus ka laiendatud versioon nime all “What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole”.[8] [9] Üles astub tegelane “Dr Quantum”, kes selgitab kvantsidusust. Kaks elektroni, mis on samal ajal loodud, on omavahel seotud. Kui saata üks neist kasvõi universumi teise otsa, jäävad nad ikkagi seotuks. Ühte elektroni mõjutades tekib momentaanne mõju ka teisele elektronile ja seda sõltumata vahemaast. Efekt on valguskiiruseülene.

Dr Quantum selgitab kvantsidusust

Infotehnoloogia uus ajastu on käes

15. detsembril 2020 teatas suure energiaga osakeste uurimisele spetsialiseerunud Ameerika Ühendriikide energeetikaministeeriumi uurimisasutus Fermilab[10], et kasutades kvantsidususe printsiipi, on neil õnnestunud edukalt saata andmeid üle pika vahemaa.

Arvutusjõudluse ja andmete hoiustamise valdkondi ootab seoses uue andmeside viisiga ees revolutsioon. Kuna side on momentaanne, siis praktiliselt puudub võimalus seda pealt kuulata. Kuigi hetkel liigutatakse katsete käigus kvantsiduduses olevaid valgusfootoneid mööda valguskaableid[11], siis teadlaste sõnul kvantarvutuse andmehulk kvantbitt siiski teleporteerub ühest asukohast teise. Ameerika Ühendriigid plaanivad kvantinternetiga katta kogu riigi. Esimesteks rakendusvaldkondadeks nähakse pangadust, tervise teenuseid, rahvuslikku julgeolekut ja lennukite kommunikatsiooni.[12]

Sellest võib järeldada, et kvantinternet saab olema juhtmevaba. Tähendab, võib loota, et sellest saab lõpuks tehnoloogia, mis asendab kõik elektromagnetväljadel põhinevad sidelahendused. 5G pole veel päriselt kohale jõudnud, kuid juba alanud uus ajastu ei ennusta talle pikka iga. Ja lõpuks ometi saavad nii tehnoloogiafännid kui ka tervise ja ohutuse pärast murettundvad entusiastid oodata ühiselt järgmise põlvkonna läbimurde saabumist — kellele kiirus, kellele ohutus.


[1] https://fonte.news/tervis/valitsus-andis-5g-inimkatsetele-rohelise-tule

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement

[3] https://phys.org/news/2020-08-quantum-paradox-reveals-contradiction-widely.html

[4] https://www.forbes.com/sites/startswithabang/2018/02/07/the-biggest-myth-in-quantum-physics

[5] https://www.livescience.com/most-important-surprising-quantum-physics-of-2019.html

[6] https://phys.org/news/2019-04-common-myths-quantum-physics.html

[7] https://www.imdb.com/title/tt0399877

[8] https://www.imdb.com/title/tt0499596

[9] https://whatthebleep.com

[10] https://news.fnal.gov/2020/12/fermilab-and-partners-achieve-sustained-high-fidelity-quantum-teleportation

[11] https://news.uchicago.edu/story/argonne-uchicago-scientists-take-important-step-developing-national-quantum-internet

[12] https://news.fnal.gov/2020/07/u-s-department-of-energy-unveils-blueprint-for-the-quantum-internet-at-launch-to-the-future-quantum-internet-event

38 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kas maskid kaitsevad viiruste eest?

Tehnikafännid kui ka tervise ja ohutuse pärast murettundvad entusiastid saavad ühiselt oodata järgmise põlvkonna läbimurde saabumist — kellele kiirus, kellele ohutus. Tehnoloogia, mis saaks välja vahetada kõik elektromagnetväljadel põhinevad sidelahendused.
5G

Valitsus andis 5G inimkatsetele rohelise tule

Tehnikafännid kui ka tervise ja ohutuse pärast murettundvad entusiastid saavad ühiselt oodata järgmise põlvkonna läbimurde saabumist — kellele kiirus, kellele ohutus. Tehnoloogia, mis saaks välja vahetada kõik elektromagnetväljadel põhinevad sidelahendused.