Mis on Stevia?

Veiko Huuse

Aitab alandada kaalu, hoiab diabeetilise veresuhkru stabiilsena, hoiab hambad terved, alandab vererõhku, parandab ainevahetust, vähendab magusa isu, tugevdab immuunsüsteemi, hoiab ära osteoporoosi, parandab naha tervist, parandab pankrease tervist, hoiab ära seedesüsteemis seeninfektsioone, hoiab kolesterooli stabiilsena, stevia on ohutu.
0 Jagamist
0
0
https://goldenstevia.ee/mis-on-steevia/

Mis on Stevia?

Stevia „Suhkruleht” on Lõuna-Ameerikast pärinev roheline magus ravimtaim, mis ei ole üldiselt kõrgem kui 80 sentimeetrit. See kuulub päevalillede perekonda ja selle lehed on looduslikult magusad. Põliselanikud närisid lehti magusa maitse pärast ja kasutasid neid looduslikult jookide magustamiseks. Seega saab suhkrulehe lehti kasutada smuutide, jäätiste, magustoitude ja igasuguste maiustuste (nagu küpsised, muffinid, koogid) magustamiseks ning samuti tees, kohvis jms.

Selle teaduslik nimetus on Stevia rebaudiana ja nagu eespool mainitud, on see kiiresti muutumas meie igapäevase toidu osaks. Lõuna- ja Kesk-Ameerikast pärit taim on kogu maailmas oma tähtsates kasvatuspiirkondades juba jõudnud paljudesse toidupoodidesse.

Vaatame stevia ajalugu veidi lähemalt. Palju aastaid kasutasid Paraguays ja Brasiilias Guarani inimeste nime all tuntud inimesed looduslikku magusainet („ka’a he’ẽ“), kuid alles Šveitsi loodusteadlane Moisés Bertoni kirjeldas seda teaduslikult Alto Paranás. Seejärel avastas Paraguay keemik Ovidio Rebaudi 1900. aastal sellest taimeliigist glükosiidi, mistõttu sai see nimeks S. rebaudiana Bertoni. Samal aastal avaldas ta taime esimese keemilise analüüsi. See magus glükosiid suutis magustada 200 korda rohkem kui rafineeritud suhkur, omamata seejuures inimesele kahjulikku toimet, mis on tavalisel suhkrul.

Mõne aasta pärast, umbes 1964. aastal, hakkas Bertoni tütar oma abikaasa Juan B. Arandaga edukalt taime kasvatama. Botaanik Tetsuya Sumida tutvustas seda neli aastat hiljem Jaapanis. Tänapäeval on Jaapan toote üks peamisi turge, kus enam kui 40% toidutööstusest ja elanikkonnast kasutab stevia magusainet.

Paraguays algas suuremahuline kasvatamine 1970ndatel aastatel ja sellest saadik on see turule toodud Prantsusmaal, Hispaanias, Argentiinas, Colombias, Boliivias, Peruus, Koreas, Brasiilias, Mehhikos, Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja eelkõige Hiinas, mis on praegu peamine tootja.

Rafineeritud suhkru kahjulik mõju kehale on ilmne ja vaieldamatu. Oma suure kalorsuse tõttu teeb suhkur paksuks. Lisaks on selle tarbimist praktiliselt võimatu vältida, sest tänapäeval on paljud poes müügil olevad tooted suure suhkrusisaldusega. Seevastu steevia ei sisalda üldse kaloreid. Lugesite õigesti – null kalorit.

Steviooli glükosiididel on null kalorit. Steevial põhinevad magusained võivad portsjoni kohta sisaldada null kalorit või minimaalselt kaloreid, olenevalt muudest koostisainetest ja toidu muudest koostisosadest. Need tegurid võivad kasulikud olla neile, kes soovivad kaalu kontrolli all hoida ja diabeeti ohjata.

Stevia koostis

Stevia peamiste kasude seas võib esile tuua steviosiidi ja erinevad flavonoidid. Kuid see ravimtaim sisaldab ka A- ja C-vitamiine ning mineraalaineid nagu rauda, fosforit, kaltsiumit, kaaliumit ja tsinki.
Stevia rebaudiana lehed sisaldavad kaheksa diterpeenglükosiidi (peamiselt on steviosiidi ja rebaudiosiidi) segu. Steviosiid on äärmiselt magus lämmastikuta looduslik magusaine. Puhtas olekus on see 300-400 korda magusam kui sahharoos.

Stevia tervisekasud

Aitab alandada kaalu, hoiab diabeetilise veresuhkru stabiilsena, hoiab hambad terved, alandab vererõhku, parandab ainevahetust, vähendab magusa isu, tugevdab immuunsüsteemi, hoiab ära osteoporoosi, parandab naha tervist, parandab pankrease tervist, hoiab ära seedesüsteemis seeninfektsioone, hoiab kolesterooli stabiilsena, stevia on ohutu.

Muud kasud

Lisaks kõigile eespool nimetatud tervisekasudele on stevial teadaolevalt ka kõhulahtisuse, hüperglükeema, hüpertensiooni ja põletiku vastane, diureetiline ning immuunmoduleeriv toime.

Suhkru asendamine stevia magusainega on täiesti ohutu. Kuid konsulteerige alati enne oma toitumisharjumuste muutmist oma tervisenõustajaga ning olge 100% puhast steviat kasutades ettevaatlik. Poodides on müügil steevia magusained segatuna erinevate mahuainetega, sest puhast stevia magusainet pole võimalik tarbida. Puhast stevia magusainet kasutatakse vedelal kujul toiduainete tööstustes.

Kui soovite oma igapäevase suhkru kasutamise asendada selle loodusliku stevia magusaine vastu, peate meeles pidama, et stevia taimi on üle 200 ja nende maitsed on erinevad. Mõnel tootjal on stevia magusaine kibeda maitsega. Kuid turul on mitmeid stevia magusaine tootjaid, kelle toode on meeldivalt puhta magusa maitsega.

Stevia magusaine turg kasvab enam kui 10% aastas. Aastaks 2025 prognoositakse kahekordset turu kasvu võrreldes 2017 aastaga (allikas: Markets and Markets)

Andke Stevia magusainele võimalus ja proovige ise!

https://goldenstevia.ee/pood/

Stevia magusaine kasulikust mõjust diabeetikutele saate kuulata veel Toomas Kaljase loos:

Toomas Kaljas testis enda peal Golden Stevia magusainet

Kui see artikkel Sind kõnetas, on Sul võimalik liituda uudiskirjaga ja toetada meie tegevust.

Toeta meie tegevust

Liitu uudiskirjaga

0 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Seotud artiklid

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.
Swedish-scientists -successfully-swap -bodies

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

Sajad ja tuhanded päästmata elud. Miks keeldutakse aktsepteerimast ravimeid, mis nii hästi toimivad? Pole tehtud uuringuid? On küll tehtud ja neid on palju. Pole andnud kliiniliselt häid tulemusi? On küll, ülipalju uskumatult häid tulemusi.
Janika Veski

Elupäästev mineraalne lahus

Janika Veski päästis oma väikese lapse elu lihtsa mineraalse lahusega siis, kui meditsiin ei olnud suutnud seda teha viie kuu jooksul. Janika avaldab intervjuu, mis salvestati eelmisel sügisel, ent ei saanud eetriluba. Janika Veski: "Avaldan nüüd saate lindistuse, et see elupäästev info jõuaks iga Eesti inimeseni ning igaüks saaks ise otsustada, mis on tõde ja mis mitte."

Miks sa pole kuulnud, et arstid ei soovita vaktsineerimist?

Meediatööstusel ei olnud juba algusest peale mitte mingit šanssi teda allutanud farmaatsiatööstuse rahalaviini vastu. Ja üheks tulemuseks ongi see, et suur osa inimestest pole kuulnudki, et tegelikult on maailmas väga palju arste, kes vaktsineerimist kritiseerivad.