Foto: Alexandr Podvalny

Reaalsusloomest pea alaspidi

Erki Veiko

Kõik, mida me kogeme, on loodud meie endi poolt, isegi siis, kui me ei suuda täpselt mõista, kuidas, millal või miks.
12 Jagamist
12
0
0

Viimaste aastate sündmused tekitavad paljudele küsimusi. Kes on algataja, kes on süüdi, kes vastutab? Kas meie siin maailma nurgas oleme lihtsalt vaatemängu pealtvaatajad ja ohvrid või tegelikult osalised? Vastus sõltub igaühe enese positsioneeringust  − kas ta usub, et ta on looja või pelgalt jälgija.

Me oleme sündinud loojateks, aga mõni ütleb ikka: “Ei-ei, mina pole loomeinimene.”

Sellist lauset kasutavad need, kes ei soovi end loomise kaudu identifitseerida. Justkui nad elaksid kellegi teise loodud maailmas, käed kaasloomisest puhtad. Teinekord võib ütleja hääletoonist välja lugeda, et loomingu näol oleks justkui tegemist pigem madala väärtusega tegevusega − sellise kerglase kunstiga, mis võiks samahästi kui olemata olla. Sellisel juhul pole tegemist kuigi elujaatava indiviidiga, sest elu olemus igal tasandil on loomine.

Reaalsuse loomine

Kõik inimesed on loojad, soovivad nad seda endale tunnistada või mitte. Looja, kes ei tunnista, et ta loob, loob ka siis, kui ta seda ei tunnista. Kui ma ei teadvusta, et ma hingan, ei tähenda see, et ma ei hinga. Iga inimene hingab ja iga inimene ka loob.

Mõte loob sõna, sõna loob teo, tegu loob reaalsuse. See reaalsus saab olla loomist tunnistav või salgav, aga loodud ta on ja mitte kellegi teise kui inimese enda poolt. Kõik, mida me kogeme, on loodud meie endi poolt, isegi siis, kui me ei suuda täpselt mõista, kuidas, millal või miks. Meie aju üks alalhoiu funktsioone on unustada ebameeldivad sündmused, see aga ei tähenda, et need sündmused ei võinud käivitada protsesse, mis põlvi nõrgaks võttes ühel kenal päeval meid tabavad.

Mida rohkem aga me selliselt käivitatud protsesse suudame ära tunda, seda selgemaks saab, kuidas luua reaalsust, mis teenib meie huve. Ja kui enam ei teeni, siis kuidas seda muuta. Näiteks inimene, kes pole motiveeritud hommikul ärkama, kogeb reaalsust, mis teda ei teeni. Sellisesse olukorda võib sattuda igaüks, ka teadlik looja. Mida teadlikum ta loomisest on, seda kiiremini ja valutumalt ta suudab ennast loodud olukorrast välja luua.

Looja vastutus

Meie käes on võime luua, aga ühtlasi ka vastutus loodava eest. Nii selle eest, mida me loome, kui selle eest, mida loomata jätame. Loomisega kaasnev vastutus avab uskumatuid võimalusi põnevaks ja sisukaks eluks. Mida suurema vastutuse oleme valmis võtma, seda rohkem on meil võimalusi loomiseks. Vaid uni vabastab meid ajutiselt loomise vastutusest. Siis me hulbime eetris ja puhkame rõõmsast loometööst.

Magades tekitab aju uusi seoseid infovõrgustikus. Värsked sündmused kootakse teadvuse kangasse, mis kirjeldab meie identiteeti ning maailmatunnetust. Silmi avades loome ühenduse uuenenud identiteediga ja loomine jätkub. Koos sellega ka vastutuse võtmine.

Õnnelikud on need, kes ärgates otsustavad, missugust päeva nad looma hakkavad − kas seda tüüpilist teisipäeva või erakordset esmaspäeva. Päeva nimetusel pole seejuures mitte mingit tähtsust. Tähtis on, et me ei langeks harjumuspärasesse käitumismustrisse ega saadaks päeva autopiloodil õhtusse, kordagi endalt küsimata, mida mina täna loon. Kui ma ei teadvusta, mida ma loon, siis võib juhtuda, et loon soovimatut. Teadmatu loomisega kaasneb segadus, ebameeldivad üllatused, ootamatud sündmused ja kontrolli käest andmine. See on tegevus, mis kulutab palju ressursse ja neelab rõõmu ning takistab meil eesmärgini jõudmast. Eesmärk on igapäevane teadlik loomine, et endal ja teistel oleks hea elada.

Igapäevane loovus

Loov inimene tunneb rõõmu protsessi igast etapist ja mõistab, et loovus on sama oluline kui tervis, suhted, karjäär ja missioon.

Loova ellusuhtumisega inimesed lähenevad loovalt ka rutiinsetele tegevustele. Päeva loominguliseks alustamiseks võib näiteks hambaid pesta teise käega, duši all, selili, jalgupidi varbseinal rippudes, aknast välja vaadates, prügi välja viies, potil istudes, kassi silitades jne. Või hoopis partneriga koos, pestes teise hambaid, mitte enda omi.

Loomingu suurim vaenlane pole mitte inspiratsiooni puudus, vaid meie uskumus, et inspiratsioon puudub. Inspiratsioon on väekas jõud ja vallandub meis, kui sellele loa anname. Iga väe vallandumine nõuab teatavat kannatust, vahel ka rahu ja keskendumist. Meis kõigis on inspiratsioon ja anded, mis avanevad, kui neisse uskuda. Osa inimesi peetakse andekamateks kui teisi, aga loomingu juures pole andekus peamine. Alustamine, pealehakkamine on see, mis loovuse vabastab. Alustamiseks piisab sõnast paberil, värvitäpist lõuendil, peotäiest savist, eurost reisifondis, kohtumisest spetsialistiga, maatüki külastamisest, kursusele kirjapanekust, kilomeetrisest jooksust, väljaöeldud soovist.

Alustamisele järgneb loovus. Loovusele järgneb inspiratsioon. Inspireerituna tunneme end täieliku, elava ja suutlikuna. Selles tundes saavutame alustatu kindla peale.

Inimene, kes usub oma võimesse luua, suudab kõike. Ta suudab oma loodud elu eest vastutada ja sellest rõõmu tunda. Kui kõik inimesed julgevad lõpuks tunnistada, et nad on ise oma reaalsuse loojad, jõuab inimkond uuele teadvustasandile, kus inspiratsioon voolab jõgedena ning me peseme kõik teineteise hambaid, pead alaspidi.

Äge tulevik, kas pole? Algus on tehtud.

Hea lugeja! Elame ajal täis põnevaid väljakutseid. Inimesed, kes on võtnud vastutuse nii enda elu kui ka ühisreaalsuse teadliku loomise eest, kujundavad selle maailma palet. Kui Sind kõnetab Fonte.News'i sõnum ning Sa soovid olla kaaslooja, siis oled väga oodatud. Selleks on mitu võimalust:
* meie artiklite jagamine neile, kellele need võiksid väärtuslikud olla; 
* kaasautorlus nii tekstide loomise kui ka tõlkeartiklite näol;
* liitumine uudiskirjaga.
12 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Aeg ülendada üksteist vabadusse ja usaldusse

Läbime intensiivset inimeseksolemise kõiki tasandeid transformeerivat ajajärku ning vajame selle käigus sügavat käimasolevate protsesside mõistmist nii individuaalselt kui ka kollektiivselt. Arusaamist ruumimõõtme avardumise vajalikkusest ning sellega kaasnevast vastutusest ja uue, kõrgema teadlikkusega maailma loomise võimalikkusest. Kui väline maailm tekitab ahistatuse tunnet, on see impulsiks liikuda veelgi sügavamale, et avada omaenda potentsiaali senisest avaramas mõõtkavas. Tiina Varatalu tekstid on sel teekonnal inspireerivad suunanäitajad: "Inimteadvus avardub uude plaani ja see, mis enne ajas endast välja, lämmatas, tühistas, on suuremas kontekstis hõlmatav, lahenev."

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.
Meri

Vaba Eesti

Oleme loonud rahvusvahelise keskkonna Fonte.News, et koos mõttekaaslastega üle maailma luua ja hoida visiooni inimest ja loodust väärtustava ühiskonna rajamise võimalikkusest. Rahu ja enda keskmes hoidmine keset mistahes turbulentse on ainus viis, kuidas tulla välja maailma haaranud kaosest. Me oleme loova väe kehastused siin maistel radadel ning suudame üheskoos luua senisest kõrgemat ühiskondlikku reaalsust.
Silvia Ilves, Meeli Lepson, Karmen Tellisaar, Saale Kareda

Kes aitab üles otsida südametunnistuse?

22. aprillil kõneles Veiko Huuse Keila-Joa lossis viimase paari nädala sündmustest Saale Kareda, Silvia Ilvese, Meeli Lepsoni ja Karmen Tellisaarega. Vabad ja julged eestlased seisid sel päeval juba 23ndat päeva Toompea lossi väljakul ja ootasid, millal valitsusjuhid hakkavad rahvaga suhtlema. Inimesed seisavad Toompeal oma vabaduse eest ja vabadust piiravate seaduste vastu.

Veiko Huuse pöördumine

Veiko Huuse: Jälgi protsesse nüüd ja lähipäevil. Avalikuks tuleb kogu tõde ja meie, vaba rahvas, juhime koos oma maad edasi! Me seisame iseenda, oma lähedaste ja kogu maailma rahvaste vabaduse eest. Meiega on kogu universumi valguserüütlid, inglid, šamaanid, elusad hinged. Valgus, vabadus ja armastus võidab alati. Meiega on loodusvägi, maavägi ja elusate hingede vägi. Me katame kogu maa valguse ja armastusega. Vaba Eesti Looja

Indrek Vainu: Õnnelikuks teeb lihtne elu

Tutvustame Vaba Eesti homse suurürituse esinejat Indrek Vainut: "Meie valik on elada metsas ja ma ei heida ette korteris elamist, aga tekib küsimus, kas elus olemise eesmärk on kuni surmani lihtsamini elada. Ma soovin, et inimesed saaksid aru, et tegelikult peitub õnn lihtsas elus ja loodusega üks olemises. Et meile on veel jäänud meie maa ja kultuur ning see on esmatähtis. Kõik muu – raha ja staatus – on tühine ja kaduv nagu tolm."