10 külma duši kasulikku mõju tervisele

Veiko Huuse

0 Jagamist
0
0

Kui paljud meist võivad tegelikult öelda, et käime regulaarselt külma duši all? Kui olete pärit külmemast kliimast, on see arv tõenäoliselt veelgi väiksem. Külmadel dušidel ja vannidel on aga paljudes kultuurides pikk ajalugu ja seda mõjuval põhjusel. Vincenz Priessnitz, 1920. aastate talunik, töötas välja ja turustas ravi, mida ta nimetas vesiraviks.

Ta müüs kontseptsiooni kasutada külma vett, et ravida pikka nimekirja terviseprobleemidest ja saavutas peaaegu kohese edu. 20. sajandi edenedes hakkas vesiravi populaarsus aga kahanema ja vankuma, kui meditsiinitöötajad hakkasid haiguste raviks rohkem toetuma ravimitele ja kuuma duši luksus hakkas kasvama. Vesiravi kasutamine elujõulise ravivahendina ei lõppenud aga kunagi täielikult. Siin on 10 peamist põhjust, miks:

Tugevdab immuunsust

Külma duši peetakse mõnikord külmetushaiguste, gripi ja infektsioonide ennetavaks toonikuks. Prahas tehtud katses uuriti külma vee kastmise mõju sportlikele noormeestele. Nad sukeldusid kolm korda nädalas kuue nädala jooksul 14 °C (57 °F) vette. Paljude muutuste hulgas nägid nad kahte tüüpi valgete vereliblede taseme tõusu: monotsüütide ja lümfotsüütide. Kuigi teatud lümfotsüüdid on olulised bakterite, viiruste ja toksiinide kõrvaldamisel, vastutavad monotsüüdid kaudselt patogeenide ja võõrkehade neelamise ja tarbimise eest.

Teadlased usuvad, et kiirenenud ainevahetus, mis tuleneb keha katsest end üles soojendada, aktiveerib immuunsüsteemi ja vabastab vastuseks rohkem valgeid vereliblesid. Seetõttu on mõistlik eeldada, et inimestel, kes käivad regulaarselt külma duši all, on väiksem tõenäosus haigestuda külmetushaigustesse, grippi ja isegi teatud vähivormidesse.

Parandab vereringet

Hea vereringe on üldise südame-veresoonkonna tervise jaoks ülioluline. Kuuma ja külma vee vahelduva duši all käimise ajal on lihtne viis vereringe parandamiseks. Külma veega kokkupuutel meie arterid ja veenid ahenevad või tõmbuvad kokku. Seda protsessi nimetatakse “vasokonstriktsiooniks”. Ajutine pingutamine aitab verel voolata kõrgema rõhuga, kuna nüüd on verel vähem ruumi. Selle tähenduse ringlus paraneb.

“Vasodilatatsioon” on vastupidine efekt ja seda tehakse siis, kui puutume kokku kuumusega. Keha loomulik kalduvus külmaga kokku puutudes on see, et teie veri liigub kiiresti teie elutähtsatesse organitesse, et hoida neid soojas, suurendades seega teie üldist vereringet. Miks peaksite olema teadlik heast vereringest? Noh, see hoiab ära sellised probleemid nagu hüpertensioon, arterite kõvenemine ja veenilaiendite ilmnemine. Hea vereringe parandab teie süsteemi jõudlust ja aitab seega nooruslikum välja näha ja paremini end tunda.

Reguleerib temperatuuri

Külm dušš on õrn stressivorm, mis viib termogeneesini (kehasoojuse sisemine teke), mis omakorda aktiveerib keha adaptiivseid parandussüsteeme. Kui teil on krooniliselt külmad käed ja jalad või tunnete, et higistate ebanormaalselt palju, proovige külma dušši.

Soodustab kaalulangust / suurendab ainevahetust

Pruun rasv, erinevalt valgest rasvast, on tugevalt seotud energia põletamisega. Külmaga kokkupuude stimuleerib loomulikult nende pruunide rasvade tootmist. Need rakud põletavad glükoosi, et proovida toota võimalikult palju soojusenergiat. Suurem kogus pruuni rasva põletab sekundis rohkem energiat ja seetõttu kaotab rohkem kaalu.

Suurenenud pruuni rasvasisalduse ning kõrgenenud vererõhu ja kehatemperatuuri tulemusena toimuvad kehas keemilised reaktsioonid kiiremini, kui ilma tavaliste külmade dušideta. Suurenenud ainevahetus on see, mida paljud inimesed otsivad, sest see tähendab, et kõik protsessid kehas muutuvad tõhusamaks; see tähendab, et nähakse rohkem kaalulangust ja rohkem lihaste kasvu/paranemist ja muul viisil.

Leevendab depressiooni

Depressioon on veel üks asi, mida külm dušš võib aidata ja ära hoida. Virginia Commonwealthi ülikooli kiirgusonkoloogia osakonnas tehtud uuringud näitavad, et külm vesi avaldab ergutavat mõju ajule “sinise laiguga”, mis on meie kehade peamine noradrenaliini allikas. Noradrenaliin on kemikaal, mida võib kasutada depressiooni leevendamiseks.

Parandab lümfisüsteemi

Lümfisüsteem on meie veresoontest eraldiseisev torusüsteem, mis vastutab jäätmete eemaldamise eest teie rakkudest ja aitab võidelda patogeenidega (haigused/välised parasiidid). Erinevalt veresoontest ei ole lümfisüsteemis verd, vaid lümf, mis viib ära jääkaineid ja infektsioonidega toimetulevaid valgeid vereliblesid. Samuti erineb veresoontest sellega, et süda ei pumpa lümfi ümber keha nagu veri.

Seotud leviala. Kriitiliselt oluline ja tähelepanuta jäetud: lümfivool

Lymphatic System Internal Anatomy in Male Chest and Abdomen, 3D Rendering

Lümf põhineb lihaste kokkutõmbumisel. See kokkutõmbumine surub lümfi kuni rindkere kanalisse, nii et lümf saab verega seguneda ja seejärel organid sellega toime tulla. Külm dušš põhjustab kogu keha kokkutõmbeid ja see toimib suurepäraselt lümfisüsteemiga, pigistades vedeliku läbi keha üles. Kui lümfisüsteem on kahjustatud ja ebaefektiivne, koguneb vedelik kaugematesse kohtadesse (tavaliselt jalgadesse). Selle tulemuseks on nn lümfödeem (teatud tüüpi turse).

Süvendab hingamist

Külma duši mõjuna märkate seda, et hakkate väga sügavalt sisse hingama. Selle eesmärk on võidelda šoki stressi, vasokonstriktsiooni ja üldise hapnikuvajadusega, et hingata ja hoida end soojas. See protsess avab kopsud sarnaselt raskete füüsiliste harjutustega ja toob kaasa suurema keskmise hapnikutarbimise, mis on kasulik paljudele asjadele, näiteks ei tunne end päevasel ajal väsinuna ning suudad paremini sportida või teha muid harjutusi. Samuti on teaduslikult tõestatud, et vesiravi parandab kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOK).

Hoiab naha ja juuksed tervena

On hästi teada, et kuum vesi kuivatab meie nahka ja juukseid. Teisest küljest võib külm vesi muuta meie juuksed läikivamaks ja nahk tervemaks, ahendades küünenahkasid ja poore, hoides ära nende ummistumise, vähendades seega iluvigu nagu akne. Külm vesi aitab kaasa ka detoksikatsioonile, mille tulemuseks on toksiinide ja jääkainete nahast väljapressimine.

See teraapia mõjub hästi nahale, sa tunned end puhtama ja nooremana. Lisaks sulgeb külm vesi küünenaha, mis muudab juuksed tugevamaks ja takistab mustuse hõlpsat kogunemist meie peanahasse. Tugevamad juuksed takistavad loomulikult juuste väljalangemist ja aitab aeglustada üldist juuste väljalangemist.

Suurendab energiat ja heaolu

Duši lõpetamisel külma veega on palju vaimset kasu. Iidsetel samuraisõdalastel oli kombeks misogi-nimelisel šintoistlikul praktikal igal hommikul ämbrite kaupa külma jõevett pähe valada. See oli puhastusrituaal vaimsel tasandil. Nad usuvad, et see puhastas nende vaimu ja aitas alustada uut päeva.

Külm dušš võib kindlasti jätta tunde kosutavaks ja energiat täis. Süda hakkab pumpama ja veri läbi keha aitab maha raputada eelmise öö une letargia. Lisaks, kuigi pole palju uuringuid, mis kinnitavad, vannuvad paljud inimesed, et külm dušš on kindel stressimaandaja.

Suurendab hormoonide tootmist

Külma veega dušid võivad suurendada hormoonide tootmist ja aktiivsust, andes keha näärmetele tõuke. Näiteks võib külm dušš olla lapse eostamisel palju kasu reproduktiivsüsteemile. Mehe munandid ei ole mõeldud liiga kuumaks; sellepärast nad ripuvad väljaspool mehe keha. Spermade arv väheneb, kui mehe munandite temperatuur tõuseb. Tegelikult näitasid 1950. aastatel tehtud katsed, et kuumad vannid olid tõhus rasestumisvastane vahend. Mehed, kes võtsid 3 nädala jooksul igal teisel päeval 30-minutilist kuuma vanni, olid järgmised kuus kuud viljatud.

Hiljuti tegi San Francisco California Ülikool uuringu meestega, kes puutusid nädalas kokku 30 minutit “märja kuumusega” (kuumad vannid, saunad jms). Kui mehed selle kokkupuute katkestasid, suurenes nende spermatosoidide arv 491% ja paranes ka nende spermatosoidide liikuvus. Kuigi kuumalt dušilt külmale vahetamisel ei pruugi olla nii dramaatilist mõju, ei tee see kindlasti haiget, kui proovite last saada. Lisaks on öeldud, et külmaveeteraapia aitab reguleerida endokriinsüsteemi (sealhulgas neerupealisi ja kilpnääret).

Kuidas alustada

Soovitatav on järk-järgult üle minna kuumalt dušilt külmale dušile. Paljude jaoks oleks drastiline temperatuurimuutus kehale liiga suur stress. Suruge end oma mugavustsoonist välja astuma, kuulates samal ajal, millega teie keha hakkama saab. Suurepärane viis külma duši lisamiseks oma igapäevasesse rutiini on muuta vesi külmaks duši all käimise viimased 30 sekundit kuni minutini.

Proovige seda ja vaadake, milliseid eeliseid kogete. Kes teab, võib-olla on nooruse purskkaevu saladus peidus külmade dušiprotseduuride all.

“Olen külma dušiteraapiat aastaid teinud 5-6 korda nädalas(5-10 min ligunen iga kord külma vee all, nii külm kui kraanist tuleb) ja 1-2 korda kuus käin sügis-talv-kevad perioodil külmas mere- või jõevees kastmas ennast. Veel on vägi, energia ja informatsioon. Kui veekümbluse ajal ütled välja ka õigesti taotluse, muudab see sinu eluprogrammi vastavalt. Soovitan alustada ja kunagi pole hilja.”- Veiko Huuse

Taasavaldatud saidilt GreenMedInfo.com

Loo autorid:

Abielupaar Jordan ja Kyla Miller suhtuvad tervisesse kirglikult; üheskoos on nad toitumise ja elustiili muutuste ning positiivse mõtteviisi praktiseerimise kunsti kaudu üle saanud paljudest haigustest. Kyla õpib praegu registreeritud tervikliku toitumisspetsialisti ja reiki meistriks ning Jordan õpib praegu tundma traditsioonilisi Põhja-Ameerika ravimtaimi, lootes saada sertifitseeritud taimeteadlaseks. Nende tegevus: www.guidinginstincts.com

0 Jagamist
Seotud artiklid

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.
Swedish-scientists -successfully-swap -bodies

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

Sajad ja tuhanded päästmata elud. Miks keeldutakse aktsepteerimast ravimeid, mis nii hästi toimivad? Pole tehtud uuringuid? On küll tehtud ja neid on palju. Pole andnud kliiniliselt häid tulemusi? On küll, ülipalju uskumatult häid tulemusi.