Foto: Arvo Juhkov

Tulevikuühiskond põhineb iseorganiseerumisel

Saale Kareda

Kaosest tulevad tervena läbi ning elu kannavad edasi inimesed, kes suudavad jääda keskmesse mistahes ühiskondlike raputuste keskel.
26 Jagamist
26
0
0

Oleme jõudnud ajajärku, mil vana ühiskondliku elukorralduse hääbudes saab üha rohkem võimalikuks elu loomine täiesti uutel alustel. Paljud meie seast on pikisilmi oodanud seda võimalust — luua senisest eetilisem elukorraldus — ning nüüd oleme sisenenud sellesse nn ajaaknasse, kus teadlike loojate käes on uue ühise reaalsuse loomine, millest oleneb elu edasikandmine nii Eestimaal kui ka kogu planeedil.

Oleme Fonte Newsi toimetusega seni hoidunud avaldamast spekulatsioone ja arvamusi selle kohta, mis on maailmas praegu käimas (poliitilised muutused), aga iga vähegi end erinevate infokanalitega kursis hoidev inimene teab, et telgitagustes toimub palju muutusi. Kui nimetatud protsesside tulemused juba selgemalt näha, kajastame neid sündmusi ka oma kanalil. Olenemata aga sellest, millised jõud jäävad peale võimuvõitluses suurriikide tasandil, on meie ülesanne võtta vastutus selle eest, kuidas liikuda läbi suureneva ühiskondliku kaose nii, et luua tõeliselt Elu toetav ning iseorganiseerumisel põhinev jätkusuutlik elukorraldus Eestimaal.

Absurdsuste võimendumine nn vanas ühiskonnakorralduses on ammu läinud mitu korda üle võlli ning see protsess jätkub. Kel silmad, see näeb, kel kõrvad, see kuuleb, ning kel süda, see tunneb ära — mis on tõene ja mis illusioon. Fonte.News kanalil oleme avaldanud seni artikleid ühiskonna kõige akuutsemate murekohtade teemal, mis puudutavad inimese õigust olla informeeritud ning otsustada ise oma tervise üle. Oma elu ja reaalsusloome eest teadlikult vastutuse võtnud inimene teab oma õigusi ning suudab enda eest seista. Kaosest tulevad tervena läbi ning elu kannavad edasi inimesed, kes suudavad jääda keskmesse mistahes ühiskondlike raputuste keskel.

Kogukondlik iseorganiseeruv elukorraldus on uue aja ühiskonna võtmesõna. Mida sõltumatum on kogukond vanadest struktuuridest, seda parem — ideaaljuhul oma energiaallikaga, puhta toidu kasvatamise võimalusega, ligipääsuga puhtale veele ning enesestmõistetavalt kooskõlas loodusega. Sinna juurde kuulub kogukondlik sotsiaalne sidusus (sealhulgas kahtlemata ühised väärtushinnangud), mõistlik tehniliste vahendite ühiskasutus, terviklikku elukäsitlust kandev kool lastele ning ümberõppe võimalused suurtele, samuti teadlikkus, kuidas hoida end tervena ning vajadusel tervendada end ise (või olla vastastikku toeks tervenemisprotsessis). Kui me seda elutähtsate funktsioonide nimekirja vaatame, siis meenutab see väga meie esivanemate kunagist terviklikku külaühiskonda. Paradoksaalsel kombel on just nn koroonaaeg meid lükanud selles suunas — tööd tehakse kodust, lapsed on koduõppel ning kõik, kel vähegi võimalik, on kolinud linnast välja. Tänases päevas on kogukondlik elukorraldus aga võimalik ka muudes vormides kui üksnes maapiirkondades geograafiliselt lähestikku paiknedes. Kogukondlikke struktuure luuakse lisaks traditsioonilistele nn ökokogukondadele ühtlasi linnades ning kogukondlikku elu saab mõttekaasluse alusel edendada samuti interneti vahendusel.

Eestlased on väekas rahvas, kes on üle elanud väga keerulisi aegu, ning pole mingit kahtlust, et jääme ellu ka seekord, olenemata suurtest ühiskondlikest vapustustest, mis rulluvad üle maailma. Oluline on meeles pidada, et hirmu tekitamine ja inimeste tülli ajamine on olnud vana süsteemi efektiivsemaid tööriistu ning neist vahenditest püütakse maksimumi välja väänata ka praegu. Seega usaldagem oma südant, intuitsiooni ja tervet mõistust, püsigem empaatias ja armastuses, loogem kogukondlikke struktuure iseorganiseerumise põhimõttel ning olgem üksteisele toeks! Uus ei saa enne täies ulatuses sündida, kui vanad struktuurid pole areenilt lahkunud. See on elu loomulik ringkäik, mida näeme ka looduses: vanade, end ammendanud organismide surm on paratamatu. Seega on vana ühiskonnakorralduse hääbumine ning sellega kaasnev kaos möödapääsmatu. Kui hoida fookus uue elukorralduse loomisel — kooskõlas looduse terviklikkuse ja elurikkusega ning koostöös kõigi hingestatud inimestega —, omandavad ka kõige absurdsemad detailid suures ühiskondlikus näitemängus oma mõtte. Vaatamata traagilistele toonidele on selles eludraamas vapustavalt naljakaid episoode. Ja ärgem unustagem naerda ka iseenda üle!

Elame ajal täis põnevaid väljakutseid. Inimesed, kes on võtnud vastutuse nii enda elu kui ka ühisreaalsuse teadliku loomise eest, kujundavad selle maailma palet. Kui Sind kõnetab Fonte.Newsi sõnum ning Sa soovid olla aktiivne kaaslooja, siis võta meiega ühendust! Selleks on mitu võimalust:
 * liitumine uudiskirjaga,
 * meie tegevuse toetamine rahalise panuse näol (lingilt Kontaktid leiad toetamise info),
 * meie artiklite jagamine ja tutvustamine laiemale lugejaskonnale erinevate kanalite kaudu,
 * kaasautorlus nii tekstide loomise kui tõlkeartiklite näol.

26 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kas TERVISEAMET hoolib inimesest?

Avaldame Tarvo Alevi saaga terviseametiga, ilmestamaks praeguse aja tüüpilist olukorda, kus inimeste teenistuses oleva info asemel saadetakse eetrisse müra või desinformatsiooni. Väljavõtted autori kirjavahetusest erinevate instantsidega leiate artiklis linkide alt.

Korralduse fenomen

Tasub tähele panna, et mõisted „korraldus“ ja „seadus“ on täiesti erinevad asjad. Vabariigi Valitsuse ametiisikute poolt välja antud mistahes korraldused ei laiene neile, kes ei tööta selle asutusega seotud isikute alluvuses, olgu siis tegu juriidiliste isikute... või päris inimestega.

Indrek Vainu: Õnnelikuks teeb lihtne elu

Tutvustame Vaba Eesti homse suurürituse esinejat Indrek Vainut: "Meie valik on elada metsas ja ma ei heida ette korteris elamist, aga tekib küsimus, kas elus olemise eesmärk on kuni surmani lihtsamini elada. Ma soovin, et inimesed saaksid aru, et tegelikult peitub õnn lihtsas elus ja loodusega üks olemises. Et meile on veel jäänud meie maa ja kultuur ning see on esmatähtis. Kõik muu – raha ja staatus – on tühine ja kaduv nagu tolm."
Meri

Vaba Eesti

Oleme loonud rahvusvahelise keskkonna Fonte.News, et koos mõttekaaslastega üle maailma luua ja hoida visiooni inimest ja loodust väärtustava ühiskonna rajamise võimalikkusest. Rahu ja enda keskmes hoidmine keset mistahes turbulentse on ainus viis, kuidas tulla välja maailma haaranud kaosest. Me oleme loova väe kehastused siin maistel radadel ning suudame üheskoos luua senisest kõrgemat ühiskondlikku reaalsust.