Avalik kiri Hingamislaulupeo korraldajailt

Avaldame Hingamislaulupeo looja Heiki Tomsoni avaliku kirja seoses ebaproportsionaalsete meetmete kehtestamisega, mis teeb võimatuks Hingamislaulupeo korraldamise 20. augustil. Eesti esimese Hingamislaulupeo loojad on võtnud sihiks teha oma visioon teoks 2022. aastal. “Me ei soovi vastanduda isiklikele veendumustele ega piletiostjate vabale tahtele. Teha vabaduse õpetusel põhinevat teadliku hingamise, pärimuskultuuri ja –muusika sündmust praeguste piirangute valguses pole meie jaoks sobiv viis uue rahvusliku traditsiooni ellukutsumiseks,” kirjutavad korraldajad oma veebilehel.
0 Jagamist
0
0

Avalik kiri Eesti Vabariigi Valitsusele


MIKS EI SAA SÜNDIDA HINGAMISLAULUPIDU,
kultuuri ja tervist edendav rahvuslik suursündmus?

20. augustil on Eesti Vabariigi taasiseseisvumise aastapäev, millest tänavu möödub 30 aastat. Selleks päevaks pühendatud kultuuri- ja terviseedenduse sündmust Hingamislaulupidu hakkasime kavandama oma meeskonnaga 2021. aasta alguses, et pidupäeva muusika ja teadliku hingamise praktikatega tähistada. Nüüd, vahetult enne sündmuse toimumist pidime aga langetama raske otsuse Hingamislaulupeo sünd edasi lükata.

9. augustil jõustusid uued koroonaviiruse leviku tõkestamise piirangud osalejate arvule avalikel sündmustel. Kehtestatud korraldus survestab läbipõdemise puudumisel vaktsineerima või ennast viiruse suhtes testima. Hingamislaulupidu, mis on ellu kutsutud tähistama ja jõustama eestlaste vabadust igas mõttes, ei saa toimuda olukorras, kus inimesed pannakse sundseisu.

Selline inimeste survestamine ei ole kooskõlas EV põhiseadusega. Eesti on demokraatlik riik, mistõttu kehtiva seadusandluse kohaselt on kõik tervishoiuteenused, sealhulgas vaktsineerimine ja meditsiiniliste testide tegemine, vabatahtlikud. Kedagi ei tohi allutada meditsiiniliste protseduuride tegemisele inimese enda tahte vastaselt (EV põhiseadus, § 18), samuti ei tohi sundida inimesi muutma nende veendumusi ega võtta selle pärast õiguslikule vastutusele (EV põhiseadus, § 41).

Hingamislaulupeo korraldusprotsessi jooksul oleme jälginud pinevalt COVID-19 olukorda riigis, suheldes terviseameti, kultuuriministeeriumi ja KOV-iga, ning lähtunud valitsuse otsustest ja suunistest, et tagada oma ettevõtmisel nii osalejate, esinejate kui korraldajate heaolu ja turvalisus. Sellest hoolimata ei ole suursündmuse puhul võimalik kahenädalase ettehoiatamise perioodiga kohaneda, vähendades üritusel osalevate inimeste piirarvu 1500-lt 100-le, ning on võimatu korvata eelnevat kuudepikkust tööd ja majanduslikke kahjusid – ennekõike korraldajate, aga ka osalejate omasid.

Suhtume praegusesse olukorda vastutustundlikult ning austame meditsiini- ja tervishoiutöötajaid, aga soovime lahendusi, mis oleksid COVID-19 viiruse leviku piiramise seisukohast toimivad, õiguslikult korrektsed ja proportsionaalsed. Valitsuse kehtestatud piirarvud, kus välitingimustes võib osaleda tõenditeta vaid 100 inimest, kuid tõenditega lausa 12 000 inimest, ei välista, et need osalejad poleks potentsiaalsed viiruse edasikandjad nii sündmusel kohapeal kui ka selle järel. Hingamislaulupeole oli ostnud piletid ligi 150 inimest ning sündmus planeeritud toimuma vabas õhus, hajutatult 12-hektarilisel maa-alal erinevate kohtade vahel töötubadena. Seetõttu jääb meie jaoks põhjendamatuks fikseeritud piirarvude seadmine, võtmata arvesse iga avaliku sündmuse erinäolisust. Ka jääb arusaamatuks, miks olukorras, kui sündmuse toimumispaik on piiritlemata territoorium, ei antud meile vastavat eriluba. Selle üle otsustamise olete andnud KOV-idele, kes on suuremate sündmuste tähtsaimaks partneriks, seega ei tule vaidlustamine kõne alla.

On siiralt kahju, et meie armsa väikese Eesti valitsus ei ole suutnud sätestada proportsionaalseid ning sündmuste eripärasid arvestavaid piiranguid. Me ei saa pidada õigeks, et inimesi survestatakse kultuuri-, haridus- ja spordiürituste kaudu vaktsineerima ja meditsiinilisi teste tegema. Kutsume teid üles rakendama erinevaid toetusmeetmeid sündmuste kahjude hüvitamiseks, mis arvestaksid väga erinevate mahtudega ja EMTAKi koodidega korraldajatega.

Hingamislaulupeo korraldusmeeskonna nimel
sündmuse initsiaator Heiki Tomson
www.hingamislaulupidu.ee

Tallinnas, 12. augustil 2021

0 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kriis on võimalus muutusteks

Avaldame Hingamislaulupeo looja Heiki Tomsoni avaliku kirja seoses ebaproportsionaalsete meetmete kehtestamisega, mis teeb võimatuks Hingamislaulupeo korraldamise 20. augustil. Eesti esimese Hingamislaulupeo loojad on võtnud sihiks teha oma visioon teoks 2022. aastal. "Me ei soovi vastanduda isiklikele veendumustele ega piletiostjate vabale tahtele. Teha vabaduse õpetusel põhinevat teadliku hingamise, pärimuskultuuri ja –muusika sündmust praeguste piirangute valguses pole meie jaoks sobiv viis uue rahvusliku traditsiooni ellukutsumiseks," kirjutavad korraldajad oma veebilehel.

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.
Swedish-scientists -successfully-swap -bodies

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

Sajad ja tuhanded päästmata elud. Miks keeldutakse aktsepteerimast ravimeid, mis nii hästi toimivad? Pole tehtud uuringuid? On küll tehtud ja neid on palju. Pole andnud kliiniliselt häid tulemusi? On küll, ülipalju uskumatult häid tulemusi.