Foto: Daniel Absi

Taim õpetab looma ja andma

Mercedes Merimaa

Tänasel Vaba Eesti suursündmusel esineb taimetark Mercedes Merimaa teemal “Looduse esmaabi ja immuunsüsteemi tugevdamise võimalusi taimemaailma vägevatega”. Avaldame katkendi Mercedese raamatust “Õitest hingeni”.
0 Jagamist
0
0
Mercedes Merimaa

Mercedes maailmatunnetusest läbi lillede

Õies on koos aineline osa, nektar ja õietolm, aroom ning ilu. Oleme harjunud kasutama neid ükshaaval. Igal hommikul tupsutame endale peale kallist lõhnaõli, kevadeti nuusutame maikellukesi ja toome toomingaõisi tuppa. Ravitee kaudu oleme harjunud kasutama õie ainelist osa. Kuid kui sööksime kaunist õiesalatit, saaksime kasutada kõiki õie häid omadusi korraga.

Kuidas jõuab meieni õie energia? Energia peitub molekulaartasandil aine vahelistes sidemetes, ta hoiab koos õie kroonlehtedes ja tupplehtedes peituvaid aineid. Kui sööme õisi, hakkame seedimisel neid aineid lahti võtma ning lahti võtmisel vabaneb sidemetesse kätketud energia. Õitest saame me väga hästi energiat, sest nad sisaldavad palju suhkruid. Suhkrutes on ainete vaheline side nõrk, aga kergesti vabanev –  me saame seda energiat kergesti omastada. Näiteks rasvades on see side kahekordne ning rohkem energiat kulub seedimisel. Kõige raskem ja on seedida vajalikke valkusid.

Taim ja taime poolt pakutud ilu ja õite harmoonia jõuab igal juhul meieni meie rakuteadvuse ja organiteadvuse tasandile. Kui kingitud õiest või lillekimbust läheb “süda soojaks”, siis nii me ütlemegi.

Taim on kompromissitu andja. Küsimus on ainult selles, kas võtame tema poolt pakutu ka teadvuse tasandil vastu –  kas teadvus aktsepteerib meie keha organi- ja rakuteadvuse tasandit või mitte. Kui ta ei aktsepteeri, olemegi liigselt äraõpetatud ja meil on väga raske uskuda oma keha tundeid ja emotsioone, keha märguandeid. Seepärast imestame, miks jääme haigeks või miks on meie elusaatus nii karm ja elu nii raske, keha haige.

Taime õis on meile üheks sõnumitoojaks ja tuleks küsida endalt, kas ma tõesti ei soovi teda vastu võtta. Kui meil on olemas hing, on meil võimalus ka taime õietasandit vastu võtta. Ma pole kohanud veel ühtegi inimest, kes ütleks, et tal ei ole hinge.

Vahel on keeruline õisi näha. Võtame näiteks tamme –  tammetõru on tema vili, aga kus on siis tema õied? Kõik on näinud kaseurbi ehk isasõisi, aga kus on kase emasõied?

On ka taimi, kes üldse ei õitse –  neil on õie omadused läinud väga sügavale mõnda teise taime osasse peitu.

Oleme andnud taimele, mis õitseb, eraldi nime –  lill. Huvitav, miks inimene on õitsvale taimele eraldi nime andnud? Järelikult on see tema jaoks oluline olnud. Me ei anna asjadele niisama nimesid –  oleme väga palju asju nimetamata jätnud.

Õis kutsub meid end ära tundma, ta kõnetab meie emotsionaalset poolt. Tavaliselt ütleme õie kohta: “Oi kui ilus”. Harilikult ütleme nii pigem õie kui näiteks matemaatika valemi või labidaga üles kaevatud maa kohta. Paljude asjade ja nähtuste puhul ei kasuta me neid vaadeldes emotsioone ega tunnetust.

Õitsvad lilled toome tuppagi ilu pärast – et saada tunnetuse tasandil kätte emotsiooni, et endal ja teistel oleks ilus vaadata. Kuid võime ilus ja õies tunnetada palju enamat.

Vanarahvas on öelnud, et ilu ei sünni patta panna. Tegelikult sünnib ka ilu patta panna, inimene suhtleb taimega nii varre, lehe, juure kui ka õie tasandil.

Ma saan väga hästi aru, miks see vanasõna on tekkinud. Iluvajadus ja ilumeel on inimestel kogu aeg olemas olnud, ainult varem läks väga palju aega enese primaarvajaduste katteks – toidu, sooja ja ulualuse hankimiseks. Kui eestlased elasid tööorjuses, jäi ilu nautimiseks väga vähe aega.

Lilled on objekt, mille puhul saame tunda ilust naudingut. Kui me muid asju sageli tahame tõsta emotsioonide tasandile, siis õis tuleb emotsiooni tasandilt tõsta praktilisele tasandile.

Öeldakse et liha on tõsise töömehe toit. Kuid kas olete mõelnud, mis vahe on taime valgul ja lihavalgul? Ilma, et meil oleks tarvis ühtegi laboratooriumi, võime seda seletada kõige lihtsamat teed pidi. Kust tuleb proteiin –  valk? Loom ja inimene söövad valku ja ehitavad üles oma valgu –  looma valgu, inimene inimese valgu. Aga millist valku taim sööb? Ta ei söö teisi valke, vaid toodab neid fotosünteesi abil. Ta teeb seda koostöös päikesevalguse, vee, süsinikdioksiidi ja mullast võetud mineraalidega.

Taim on seega valgu looja. Kui ta on looja, siis küsin, kas meil inimesena ei lähe tarvis sellist valku, kellel on kogemus sellest, kuidas ise tekkida, kuidas ise luua.

Kust tuleb inimesel uue raku loomise mõte ja võime? Kui lõikame noaga sõrme, siis kust tuleb tervenemise oskus? Ma arvan, et ikka sellest valgust, kes on loonud ennast ise ja mitte tekkinud ainult teise valgu sisse söömise abil.

Samamoodi on lood kõigi süsivesikute ja rasvadega – nad tekivad samuti taimes hoopis teisel põhimõttel kui loomas. Samal põhimõttel loob taim ka õie, millest saab  toitu ka  meie hing.

Väljavõte raamatust „Õitest Hingeni“ 2011

0 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Seotud artiklid

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.
Swedish-scientists -successfully-swap -bodies

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

Sajad ja tuhanded päästmata elud. Miks keeldutakse aktsepteerimast ravimeid, mis nii hästi toimivad? Pole tehtud uuringuid? On küll tehtud ja neid on palju. Pole andnud kliiniliselt häid tulemusi? On küll, ülipalju uskumatult häid tulemusi.
Janika Veski

Elupäästev mineraalne lahus

Janika Veski päästis oma väikese lapse elu lihtsa mineraalse lahusega siis, kui meditsiin ei olnud suutnud seda teha viie kuu jooksul. Janika avaldab intervjuu, mis salvestati eelmisel sügisel, ent ei saanud eetriluba. Janika Veski: "Avaldan nüüd saate lindistuse, et see elupäästev info jõuaks iga Eesti inimeseni ning igaüks saaks ise otsustada, mis on tõde ja mis mitte."