Foto: Räusktiiru munast koorub tibu. Autor Arne Ader

Värvilised linnumunad

Arne Ader

“Inimesed värvivad ise kord aastas teatud püha puhul kanamune ja “koksivad” neid puruks – põnevusemoment, kelle muna jääb terveks. Kuid munad on looduses värvilised ja puruks “koksimine” käib seestpoolt väljapoole.”- Veiko Huuse
0 Jagamist
0
0

Kaunilt värvitud pühademune koksides mõelgem ka sellele, kuivõrd põnevate värvimustritega mune leidub Eestimaa looduses!

Looduses esinevad linnumunad võivad olla imeliselt värviküllased vaatamata sellele, et värvide moodustamiseks on kasutusel vaid kaks pigmenti: punakaspruun protoporfüriin ja helesinine biliverdiin.

Värvilised linnumunad
Räusktiiru munast koorub tibu. Pruunitooniline munakoor on heleda tausta ja tumedate tähnide ning laikudega. Sarnane  ümbrusesse sulanduv munamuster on iseloomulik suurele osale kurvitsalistest. Allikas loodusemees.ee

Kõik ülejäänud toonid moodustuvad pruuni ja sinise värvi kombineerumisel sarnaselt sellele, kuis moodustub värvline kujutis  tindiprinteris. Pigmenteerumata munakoor on valget värvi, sest munakoort moodustav kaltsiit (CaCO3) on valge. Sinine pigment vähese pruuni lisandiga annab rohelise tooni. Mõlema pigmendi õigel doseerimisel saavad munakoorele ilmuda ka süsimustad täpid ja tähnid.

Linnumunad saavad iseloomuliku värvimustri linnuemanda emakas, mis asub munajuha kloaagipoolses otsas.  Koorele moodustuv kahevärviprint valmib umbes paari tunni jooksul ja tulemus on alati kordumatu ning kaunis.

Paljud linnuliigid munevad ümbrusesse sulanduva värvimustriga mune. Käo-emandad suudavad veelgi enamat: nad võivad muneda mitmekümne linnuliigi pesadesse ja enamasti suudavad nad muneda just sellist värvi mune, mis sarnavad tulevase käopoja kasuvanemate munadega.

Rohkem pilte näed otse allikast. Artikli autor Arne Ader ja allikas: Loodusemees.ee

Alloleval pildil on Inimese poolt värvitud kanamuna. Värvimisel on kasutatud sibulakoori. Allikas Golden Stevia

0 Jagamist
Seotud artiklid

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.
Must Propaganda

Meedia – Kas tõesti inimelude hävitamise relv? Kes koolitab Meediasõdureid? Kuidas muuta meediaruum inimsõbralikuks?

Ausus ja lojaalsus on muutunud defitsiidiks. Samuti on muutunud defitsiidiks aus ja harmoonilise ühiskonna jaoks lojaalne ajakirjanik. Kui vaadata neid, kes koolitavad ajakirjanikke ja millises keskkonnas ajakirjanikud töötavad, siis kas koolitajad ja tööandjad ise on intelligentsed ja harmoonilise ühiskonna loojad?