Foto: Meie Nursipalu MTÜ

Nursipalu Jüriöö 2023 Võrumaal saab olema ajalooline

Meie Nursipalu MTÜ

0 Jagamist
0
0

Jüriöö 2023 Võrumaal saab ajalooline

Nädala pärast laupäeval on kõikidel Võrumaaga, mh näiteks suguvõsa kaudu Vana-Võrumaaga seotud inimestel põhjust jälgida Võrus toimuvat või ise kohale tulla.

Nursipalu jüriöö 2023

Mis toimub?

1) Võrokeste esimene kongress (www.vorokongress.eehttps://fb.me/e/VQXmgDoA)

2) Nursipalu kett 2.0 (https://fb.me/e/3CjX9MSTZ)

3) Jüriöö kontsert-meeleavaldus Nursipalu / Võrumaa looduse, elukeskkonna ja inimeste kaitseks (https://fb.me/e/BT1OiYGF)

Laupäeval, 22. aprill toimub ajaloo esimene Võru Kongress, pärast seda inimkett Tamula rannapromenaadil ning õhtul kontsert-meeleavaldus Nursipalu inimeste ja looduse kaitseks. Protestid on suunatud harjutusväljaku laiendamise vastu, mis on ebaproportsionaalne ning kahjustab Lõuna-Eestit tervikuna nii elukeskkonna kui puhkusepiirkonnana.

Võrokeste kongress on pealkirjastatud „Võroke homme ja ülehomme“ – päev on pühendatud võrokeste koondamisele ja piirkonna arengusuundade üle mõtete vahetamisele. Seda tiivustab püüd oma piirkonna elukorralduses enam kaasa rääkida: tänases olukorras ei lepita Nursipalu harjutusväljaku laiendamisega, mis hävitaks piirkonna elu- ja looduskeskkonna, keele- ja kultuuriruumi.

Võromaa nõsõs (eesti keel: Võrumaa kaitseks) hakkas minu unes ja luules kummitama suvel. Kolm rahvaloendust, kus ei ole saanud end märkida oma kohaliku rahva esindajana tegid haiget, regionaalpoliitika puudumine on teinud elu maal keeruliseks, keskkonna hävitamine ja võõraste Eestile sobimatute arenduste pealetung kahjustab Eestit pöördumatult,“ ütleb Võrokeste kongressi üks põhilisi eestvedajaid kirjanik ja luuletaja Kauksi Ülle. „Loodan, et me suudame teadvustada end omaette rahvakilluna – võrokestena – ja et suudame sel moel ka juriidiliselt hoida oma maa viljakandva ning mürgivabana.“

Ajakava

Kell 10—17 Võrokeste 1. kongress

Koht: kultuurimaja Kannel  

Oodatud on delegaadid. Delegaadi valimise kord, eelnõud, päevakava jm on leitav veebilehel vorokongress.ee.

Kell 17—18 Nursipalu kett 2.0 

Koht: Tamula rannapromenaad. Kogunetakse FR. R. Kreutzwaldi kuju juures kl 17, inimkett moodustatakse kümneks minutiks kell 17.45, et sel moel väljendada oma kaitsetahet nii Eesti kui ka kohaliku elu, looduse, rahu ja vaikuse kaitsmiseks.

Võib tulla oma plakatiga.

Kell 18 kuni ca 23 kontsert-meeleavaldus NURSIPALU JÜRIÖÖ

Koht: Roosisaarel, Võru vald

Jüriöö puhul süüdatakse lõkked ja Võrumaa toetuseks esinevad Tõnis Mägi, Mari Kalkun, Aapo Ilves, Kolumbus Kris, Kadri Laube ja Ago Niglas, Olem, Kärbikud, Sanna Sööt, Anu Taul ja mitmed teised.Sissepääs prii, kuid toetuspileti ostmine on väga oodatud. Pileti saab soetada kohapeal või fienta.ee keskkonnas.

Kontakt ajakirjanilele

Maarika Niidumaa (Nursipalu kett ja kontsert-meeleavaldus)
521 5143
maarika.niidumaa@gmail.com
MTÜ Meie Nursipalu juhatuse liige

www.nursipalu.org
https://www.facebook.com/MeieNursipalu 

Ülle Kauksi (Võrokeste kongress)

5656 9079

kauksiylle@gmail.com

vorokongress.ee/avaleht-eesti (eesti keel)
vorokongress.ee (võro kiil)

0 Jagamist
Seotud artiklid

Aeg ülendada üksteist vabadusse ja usaldusse

Läbime intensiivset inimeseksolemise kõiki tasandeid transformeerivat ajajärku ning vajame selle käigus sügavat käimasolevate protsesside mõistmist nii individuaalselt kui ka kollektiivselt. Arusaamist ruumimõõtme avardumise vajalikkusest ning sellega kaasnevast vastutusest ja uue, kõrgema teadlikkusega maailma loomise võimalikkusest. Kui väline maailm tekitab ahistatuse tunnet, on see impulsiks liikuda veelgi sügavamale, et avada omaenda potentsiaali senisest avaramas mõõtkavas. Tiina Varatalu tekstid on sel teekonnal inspireerivad suunanäitajad: "Inimteadvus avardub uude plaani ja see, mis enne ajas endast välja, lämmatas, tühistas, on suuremas kontekstis hõlmatav, lahenev."

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Nagu käod munesid sotsialistlikud massoonid oma valed meie teadvusse

Iga kuu teeme vestlussaate, kuhu kutsume rääkima inimesi erinevatest eluvaldkondadest. Meie järjekordne vestluspartner on Jüri Lina. Planeeritud videointervjuu jäi tegemata, sest Jüri Lina ei saanud Rootsist Eestisse sõita covidi piirangute tõttu. Kuid ta oli lahkelt nõus andma kirjaliku intervjuu. Intervjuu küsimused koostas Veiko Huuse, kes on Fonte.Newsi vastutav väljaandja.
Must Propaganda

Meedia – Kas tõesti inimelude hävitamise relv? Kes koolitab Meediasõdureid? Kuidas muuta meediaruum inimsõbralikuks?

Ausus ja lojaalsus on muutunud defitsiidiks. Samuti on muutunud defitsiidiks aus ja harmoonilise ühiskonna jaoks lojaalne ajakirjanik. Kui vaadata neid, kes koolitavad ajakirjanikke ja millises keskkonnas ajakirjanikud töötavad, siis kas koolitajad ja tööandjad ise on intelligentsed ja harmoonilise ühiskonna loojad?