Imeline Teepuuõli tervisele ja kodule

Veiko Huuse

0 Jagamist
0
0

Imeline Teepuuõli tervisele ja kodule. Teepuuõli peetakse üheks kõige mitmekülgsemaks eeterlikuks õliks. Kuigi seda on pikka aega kasutatud nahahaiguste ja haavade raviks, hindate seda teravat õli kõige enam siis, kui teil on inetu külmavill või tülikas soolatüügas. Arvestades selle paljusid kasutusalasid tervise ja kodu jaoks, soovitan soojalt teepuuõli.

  • Teepuuõli ei ole mitte ainult kasulik looduslik vahend tüügaste ja huuleherpese vastu, vaid sellel on ka vähemalt 25 muud kasulikku tervisele ja majapidamises puhastamiseks.
  • Tänu oma tugevatele seene-, antimikroobsetele ja viirusevastastele omadustele on teepuuõli efektiivne dermatiidi, nahasügeluse, küüneseene ja muude nahahaiguste korral.
  • Teepuuõli on kasulik ka kodupuhastus- ja pesuvahendina
  • Võite proovida kasutada teepuuõli putukatõrjevahendina või sääsehammustuste või peatäide raviks
  • Kuigi teepuuõli on paikseks kasutamiseks üldiselt ohutu, ärge kunagi kasutage seda suu kaudu; vältige teepuuõliga valmistatud omatehtud preparaatide allaneelamist

Mis on teepuuõli?

Teepuuõli, tuntud ka kui melaleuca õli, ekstraheeritakse teepuu taime (Melaleuca alternifolia) lehtedest, mis kuuluvad mürdipuu perekonda ja on pärit Austraaliast ja Uus-Meremaalt. Nime mõtles välja Briti maadeavastaja kapten James Cook 1770. aastatel, kui ta nägi Austraalia põliselanikke puulehtedest teed keetmas.(1)

Primitiivsed Austraalia kogukonnad hindasid teepuud selle ainulaadse ravivõime tõttu kõrgelt. Seoses mõne teepuu kasutusalaga märgib Austraalia teepuutööstuse assotsiatsioon järgmist:(2)

“Arvatakse, et Ida-Austraalia põlisrahvas Bundjalung on kasutanud teepuid traditsioonilise meditsiinina palju aastaid mitmel erineval viisil, sealhulgas köha ja külmetuse raviks purustatud lehtedest õli sissehingamisel ning lehtede haavadele kandmisel, samuti lehtedest tõmmise keetmine tee valmistamiseks kurguvalu raviks või nahale kandmine väiksemate haavade, marrastuste ning putukahammustuste korral.”

Alles 1920. ja 1930. aastatel said teepuuõli raviomadused laiemalt tuntuks tänu Austraalia osariigi valitsuse keemiku teadlase Arthur Penfoldi jõupingutustele, kes avaldas rea artikleid selle õli antimikroobsete omaduste kohta.(3) Ta hindas seda õli 11 korda effektiivsemaks kui fenool. 2012. aasta teepuuõli ülevaates autor väitis:(4)

“Kaubanduslik teepuuõlitööstus sündis pärast seda, kui Penfold teatas esimest korda selle õli raviomadustest. Tootmine langes pärast Teist maailmasõda, kuna nõudlus looduslike õlide järele vähenes, arvatavasti tänu tõhusate antibiootikumide väljatöötamisele.

Huvi õli vastu elavnes 1970. aastatel osana üldisest taassünnist huvi loodustoodete vastu. Kaubanduslikud istandused rajati 1970. ja 1980. aastatel, mis viis mehhaniseerimiseni ja ühtse eeterliku õli toote laiaulatusliku tootmiseni.”

Teepuuõli sisaldab rohkem kui 100 komponenti, kuid koosneb enamasti terpeeni süsivesinikest: monoterpeenidest, seskviterpeenidest ja nende alkoholidest.(5) Kaasaegsete destilleerimismeetodite abil on tootjatel võimalik toota teepuuõli, mille värvus on selge kuni väga kahvatukollase või kollase värvusega ja kamprit meenutav lõhn.(6)

Teepuuõli teeb külmavillide korral imesid

Austraalia valitsuse uurimisrühma laboripõhiste katsete autorid leidsid, et teepuuõli on külmetushaavade ravis tõhus. Nad jõudsid järeldusele:(7)

“TTO (teepuuõli) võib olla potentsiaalselt kasulik alternatiivne ravi huulevillide korral, mis on suhteliselt odav, patsientidele vastuvõetav ja millel ei ole võimet esile kutsuda resistentsust süsteemsete viirusevastaste ainete suhtes. TTO edasiseks hindamiseks on vaja suuremat uuringut RHL-i (korduv herpes labialis, tuntud ka kui huulevill) paikseks raviks.”

Ajakirjas Journal of Antimicrobial Chemotherapy(8) avaldatud uuringud näitavad, et teepuuõlil on in vitro ilmnenud laia spektriga antimikroobne toime, sealhulgas toime herpes simplex viiruse (HSV) vastu, mis on RHL-i etioloogiline aine. Selles uuringus osalesid 18–70-aastased patsiendid randomiseeritud platseebokontrollitud uuringus.

Osalejad alustasid testimisega võimalikult kiiresti pärast külmavillide puhangu algust ja randomiseeriti saama kas 6% teepuuõli vesilahuselises geelialuses või platseebogeeli, mida mõlemat kasutati viis korda päevas. Keskmine aeg epiteliseerumiseni pärast teepuuõliga töötlemist oli üheksa päeva, platseeborühmas aga 12,5 päeva.

Uuringu autorid väitsid: “Teepuuõli võib olla potentsiaalselt kasulik odavam alternatiiv, mis on patsientidele vastuvõetav ja mis kujutab endast vähe ohtu süsteemsete viirusevastaste ainete suhtes resistentsuse esilekutsumiseks.”

Ajakirjas Microbiology and Immunology(10) avaldatud uuringus hinnati 12 eeterliku õli, sealhulgas teepuuõli mõju 1. tüüpi HSV-le (HSV-1) in vitro. Teadlased märkisid, et teepuuõlil on varem näidatud viirusevastast toimet HSV-1 ja HSV-2 vastu koos eukalüpti eeterliku õliga. Nad ütlesid:(11)

“On hästi teada, et TTO-l on tugev antibakteriaalne, viiruse- ja seenevastane toime. Teatatud on teepuu viirusevastasest toimest HSV-1 ja -2 vastu, kuid käesoleva uuringu tulemused näitasid, et kuna teepuul oli viirusevastane toime HSV-1 vastu kontsentratsioonis 1%, kuid mitte kontsentratsioonis 0,1%, näitas sidrunhein tugevamat viirusevastast toimet kui teepuu.”

Nagu näete, on huuleherpese ravimisel eeterlike õlide pealekandmisel rohkem kui üks võimalus. Hea uudis on see, et kui teil on teepuuõli suhtes tundlikkus, võite proovida ka eukalüpti eeterlikku õli või sidrunheina eeterlikku õli. Ülaltoodud video annab paar lisaideed, kuidas külmavillid looduslikult ravida.

Tüükad on igasuguse kuju ja suurusega ning teepuuõli on osutunud tõhusaks suguelunditel, kätel ja jalgadel leiduvate tüügaste ravis. Igat tüüpi tüügaste ravi on sarnane: lihtsalt tilgutage üks tilk teepuuõli vatitikule ja suruge see tüükale.

Soovi korral võid vatipadja peale panna sideme või teibitüki, et see paigal püsiks. Puhastage piirkond hästi ja korrake õlitöötlust iga päev, kuni tüükad kaovad – tavaliselt ühe kuni nelja nädala pärast. Teise võimalusena võite kanda tilga teepuuõli otse kahjustatud piirkonda üks kord päevas, kuni seisund paraneb.

Ajakirjas Complementary Therapies in Clinical Practice12 avaldatud uurimustöö tõstab esile laste käte tüügaste edukat kohalikku ravi teepuuõli abil.

Õli kanti otse kahjustustele üks kord päevas 12 päeva jooksul. Uuringu autorid kommenteerisid: “Juhtum toob esile teepuuõli võimaliku kasutamise inimese papilloomiviirusest põhjustatud tavaliste tüügaste ravis.”

Teepuuõli muud kasutusalad

Teepuuõli on pikka aega hinnatud selle seenevastaste, antibakteriaalsete ja viirusevastaste omaduste poolest. Esmakordselt kasutati seda hambaravis ja kirurgias haavade puhastamiseks ja nakkuste ennetamiseks 1920. aastatel ja Teise maailmasõja ajal laskemoonatehastes töötavate inimeste nahavigastuste raviks.(14)

Viimasel ajal on teepuuõli lisatud losjoonidele, šampoonidele ja seepidele. Allpool on selle mitmekülgse õli kasutust: (15, 16)

Akne ravi – lisage tilk seda õli oma tavapärasesse puhastusrutiini või tupsutage väga väike kogus akne piirkonna rahustamiseks ja desinfitseerimiseks.

Universaalne puhastus- ja desinfitseerimisvahend – lisage üks tilk seda õli tassi veele ja pange see pihustuspudelisse, et kasutada seda oma vannitoas ja köögis universaalse loodusliku puhastusvahendina; töötab hästi enamikul pindadel, sealhulgas keraamika, linoleumi, portselani ja kiviga

Halb hingeõhk – lisage üks tilk õli 100 ml veele ja kasutage kuristamiseks; ära alla neela!

Põiepõletik – segage 10–15 tilka teepuuõli 1 tassi Epsomi sooladega ja lisage madalasse vanni; leotage 10 minutit ja seejärel peske piirkond hästi seebi ja veega

Bronhiit – kasutage aurude sissehingamiseks, lisades 1–2 tilka teepuuõli potti keedetud vette või masseerides õli otse rinnale.

Kõõm – lisage oma tavalisele šampoonile 20–30 tilka teepuuõli või masseerige mõni tilk otse peanahasse pärast pesemist.

Dermatiit – lisage 10 tilka õli 1 supilusikatäis kandeõlile ja masseerige kahjustatud piirkondadesse kaks kuni kolm korda päevas, kuni seisund paraneb.

Podagra – lisage 10 tilka teepuuõli 2 supilusikatäit kandeõlile ja masseerige kahjustatud piirkonda kaks kuni kolm korda päevas.

Peatäid — lisage 20 tilka õli 2 spl šampoonile ja masseerige peanahasse ja juustesse; lase mõjuda 10 minutit ja seejärel loputa. Korrake kolm kuni neli korda päevas, kuni munad on kadunud

Immuunsuse tugevdaja — lisage paar tilka teepuuõli difuusorisse ja hajutage see õhku või kandke 1–2 tilka jalatalla alla ja masseerige nahka.

Põletik – masseerige kõiki põletikulisi piirkondi, tehes südame poole suunatud õrnu, libisevaid liigutusi

Jock-sügelus – tilgutage 10–15 tilka teepuuõli 2 supilusikatäit kandeõlile ja kandke kahjustatud piirkonnale kaks korda päevas; hõõru maisitärklisega, et vähendada hõõrdumist

Pesuvärskendaja – mõne tilga teepuuõli lisamine pesutsükli ajal mitte ainult ei muuda teie pesu värskemaks, vaid tapab ka pesumasinas varitsevad organismid

Sääsehammustused – kandke üks tilk õli otse hammustustele ja korrake iga päev vastavalt vajadusele

Lihasvalud – lisage poolele tassile Epsomi sooladele 10–15 tilka õli ja lahustage vannis. Lisage 10 tilka õli 2 spl kandeõlile. Masseeri hästi

Looduslik kahjuritõrje — Teepuuõli tugev lõhn tõrjub loomulikult sipelgaid ja muid putukaid, aga ka ööliblikaid. Valmistage naturaalne putukatõrjevahend, segades paar tilka teepuuõli kookosõliga või pange teepuuõlis leotatud vatipallid hoiustatud riietekappi ja ka prügikasti.

Sinusiit – kasutage vastavalt juhistele bronhiidi korral või kasutage siinuse loputamiseks, lisades kaks tilka netipotti

Spordivarustuse lõhnaeemaldaja – eemaldage spordivarustusest ebameeldivad lõhnad ja bakterid, piserdades neid sama pihustiga, mis on ülalmainitud universaalseks puhastamiseks ja desinfitseerimiseks.

Plekieemaldaja – segage paar tilka teepuuõli soola või söögisoodaga, et luua õrn abrasiivne puhastusvahend, mis sobib suurepäraselt tõrksate plekkide eemaldamiseks.

Päikesepõletus — segage üks tilk teepuuõli 1 spl kookosõli ja ühe tilga lavendliga; kandke õrnalt päikesepõletusest kahjustatud piirkondadele vähemalt kaks korda päevas

Tätoveeringud – kandke mõni tilk teepuuõli otse äsja tehtud tätoveeringutele, et vältida nakatumist, või segage esmalt kandjaõliga ja seejärel kandke

Varbaküünte seen – lisage üks kuni kaks tilka teepuuõli otse kahjustatud küüntele ja ümbritsevatele kudedele; korrake hommikul ja õhtul, kuni seisund paraneb

Hambaharja puhastusvahend – kasutage ühte tilka oma hambaharja desinfitseerimiseks, mis on teadaolevalt hallituse ja bakterite kasvulava

Haavahooldus — väiksemate sisselõigete ja marrastuste korral puhastage piirkond hästi ja seejärel tilgutage mõni tilk õli otse kahjustatud alale; kasutada sama ravi villide puhul

Raseerimine – lisada paar tilka teepuuõli raseerimisvahendile ja pärast raseerimist lisada 1-2 tilka raseerimsijärgsele õlile või kreemile. Teepuuüõli hoiab ära nahal punnide tekke ja ravib mikrovigastusi nahal.

Teepuuõli kõrvaltoimed on suhteliselt haruldased

On teada, et lahjendamata teepuuõli põhjustab mõnel inimesel nahaärritust, kuid riski peetakse väikeseks.

2003 aasta uuringu,(17) milles osales 311 osalejat, keda raviti lahjendamata ja lahjendatud teepuuõli koostisega, autorid ütlesid: “Teepuuõli paikselt manustamist seostatakse ebaolulise nahaärritusega. Uuritud isikute rühmas oli allergia tekke oht ja leiti, et teepuuõli paiksest kasutamisest tingitud dermatiit on alla 1%.”(18)

Samas märkisid nad ka, et kolmel katsealusel tekkis teepuuõli pealekandmisel 3. astme nahareaktsioon, mis viitab allergilisele reaktsioonile. Nagu kõigi eeterlike õlide puhul, soovitan teil esimese sammuna teha plaastri test, et teha kindlaks, kas teie keha võib olla tundlik teepuuõli suhtes.

Lihtsalt kandke üks tilk küünarvarre alumisele küljele ja oodake 24 tundi. Kui teie nahk puruneb või teil on muid seletamatuid sümptomeid, ärge kasutage õli. Pidage meeles, et teepuuõli võib suuremates kogustes allaneelamisel olla mürgine, nii et ärge kunagi kasutage seda õli suu kaudu ja ärge neelake alla ühtegi teepuuõli sisaldavat omatehtud preparaati.

Oluline on teha kindlaks teepuuõli tootja ja päritolumaa. Paljud teepuuõlid pole puhtad ja nende toime pole tervislik.

Artikli allikas: Mercola

Allikad ja viited:

0 Jagamist
Seotud artiklid

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.