Kuidas end kuumalaine ajal hästi tunda?

Kairi Kuha

Terve olemine algab vastutuse võtmisest oma elu eest kõigil tasandeil ning mõistmisest, et ainult hinge, vaimu ja keha kooskõlas elades saame olla terved. Elujõutoetaja Kairi Kuha kirjutab sellest, kuidas hoida end ka kuumal suveajal erksa ja rõõmsana, et nautida täiel rinnal kõige heldemat ja heledamat aega, mida Eestimaa loodus meile sel aastal eriti rikkalikult pakub.
24 Jagamist
24
0
0

Paljud ootavad, et lõpuks ometi mööduks see kuumalaine, mis teeb uimaseks ja veel väsinumaks kui tavaliselt. Aga kas see on tõesti kuuma süü? Või on siin iva milleski muus? Vaatame lähemalt, milleks inimene on loodud ja kuidas tema tänane loodusest ja loomulikkusest kaugenemine on mõjutanud meie vastupidavust kuumusele.

Mõelgem hakatuseks sellele, et inimkonna häll on Aafrikas. Seal, kus pidevalt soe ja kohati meeletult kuum. Me oleme loodud tundma ennast sellistes oludes hästi. Päikese all viibimine on meie organismile vajalik ja toetav. Tänane teadus alles avastab, kui palju me sõltume päikesest ja seda, et inimenegi on omal viisil fotosünteesivõimeline. Päiksevalgus annab meie kehale 30-60% energiast ning muu hulgas käivitab immuunsüsteemi, normaliseerib aju- ja südametegevust. Tubaseks rahvaks muutumisega jääme neist hüvedest ilma ning pole imestada, et väsimus epideemiana levib.

Mis on juhtunud tänapäeva inimesega, et ta tahab suvekuumas  tõmbuda konditsioneeritud ruumi ?

Kui me suvekuumust ei talu, tuleks hakata mõtlema sellele, mida meie organism soovib sellega öelda. Räägin täna kahest peamisest sõnumist. Esimene neist on lihtne ja teine keeruline lahendada.

Hõlpsasti lahendatav põhjus on vedelikupuudus. Sellises seisus organism ei suuda kuigi tõhusalt kehatemperatuuri reguleerida. Seda olukorda on lihtne parandada täiendava vee joomisega. Vesi peaks olema leige, mitte külm ega kohe kindlasti mitte jäätükkidega. Loodus ei paku meile jääd kuumas ilmas. Jääkülma joomine on organismile šokk ning ta peab hakkama kiiresti soojendama tarbimiseks vett. Sellega kaasneb uuesti organismi ülessoojendamine,  jahutav toime jääb üürikeseks ning vedelikust palju kasu ei ole.  

Moodsas maailmas peame arvestama ka asjaoluga, et elu keset tehiskiirguseid „kuivatab“ organismi päris korralikult ning nõuab seetõttu palju rohkem vett, kui oleme harjunud jooma. Huvitava seigana võiks siia tuua 20. sajandil tehtud uuringud küttide-korilaste kohta (Sally Fallon Morell – Nourishing Diets: How Our Paleo, Ancestral and Traditional Ancestors Really Ate, 2018, Grand Central Life & Style).

Selgub, et neil olid geniaalsed meetodid vee varumiseks ja kaasaskandmiseks. Nad olid võimelised jooma seda suurtes kogustes korraga ning nad sugugi ei toetunud vee saamiseks ainult toidule. Nii et see võib olla nii, et me oleme toksiine täis maailmas ja ebaloomuliku eluviisi juures minetanud vee hea tarbimise oskuse ega suuda tunnetada õiget vajadust selle järele.

Nüüd teise põhjuse juurde, miks meil on raske kuuma taluda. Selleks on mineraalainepuudus. Kui organismil on vajaka eluks olulistest mineraalainetest, ei saa ta endale higistamist lubada.

Tavaliselt arvatakse, et seda põhjustavad naatriumi ja kaaliumi puudus. Natuke soola keele peale või soolaga vett teeb olemise paremaks, kuid see ei puuduta üldse probleemi sügavat olemust. Higistamisvaeguse taga on hoopis muud mineraalained, rohkem just mikroelementide vähesus. Kui neid hakkab väheks jääma, peab organism ainevahetust koomale tõmbama, et vähesemaga pikema aja jooksul toime tulla. Selleks visatakse naatriumit ja kaaliumit kui mineraalainete lahuses hoidjaid uriiniga välja. Seetõttu on naatriumit-kaaliumit vähe kasutada, kuigi toidulaual neist kummastki üldjuhul puudust ei ole. Kui naatriumit-kaaliumit on vähe kasutada, siis ei lahustata nappe varusid nii kiiresti ära ja elu saab kesta kauem. Kahjuks on selline elu pikitud väsimuse, uimasuse ja paljude muude vaevustega, mis tänapäeval nii levinud, sealhulgas kuuma ilma talumatus. Ainus viis seda olukorda süvitsi lahendada, on muude mineraalainevarude taastamine, organismi sügavpuhastamine ja võimalikult loomuliku eluviisi loomine.

Taastamine on pikemaajaline protsess. Selleks on tarvis ehedat, mineraalirikast ja soovitavalt mahedat terviktoitu, tõhusa seedimise taastamist, kehakeemiaga kokkusobivaid lisandeid, organismi pidevat puhastamist toksilisest ning loomulikku elustiili.

Sellest ajast peale, kui ma olen taastanud oma elujõu , on mul pidevalt energiat ja pea selge ka kõige palavamal päeval. Mingisugust „haput“ olemist, nagu vanasti, mul enam ei ole. Ma isegi ei vähkre õhtul palavas toas magama heites.

Kuid kindlasti ootad sina praegu kiiret lahendust. Olen selleks pannud Sinu jaoks kokku e-raamatu ”Kuidas end kuumal ajal hästi tunda”. Selles on kaheksa suurepärast nippi, mida saad kohe kiiresti kasutusele võtta, et kuumusele paremini vastu panna. Saad selle alla laadida siit lingilt.

Kairi Kuha on elujõutoetaja, tema igapäevatööks on teha juukseanalüüse ja panna nende põhjal kokku individuaalseid elujõu taastamise programme. Oma kogemustest on ta kirjutanud ”Elujõu käsiraamatu”, mis annab hea ülevaate sellest, mida on tänastes muutunud oludes elujõu taastamiseks tegelikult tarvis.

Kui see artikkel Sind kõnetas, on Sul võimalik liituda uudiskirjaga ja toetada meie tegevust.

Toeta meie tegevust

Liitu uudiskirjaga

24 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.
Swedish-scientists -successfully-swap -bodies

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

Sajad ja tuhanded päästmata elud. Miks keeldutakse aktsepteerimast ravimeid, mis nii hästi toimivad? Pole tehtud uuringuid? On küll tehtud ja neid on palju. Pole andnud kliiniliselt häid tulemusi? On küll, ülipalju uskumatult häid tulemusi.
Janika Veski

Elupäästev mineraalne lahus

Janika Veski päästis oma väikese lapse elu lihtsa mineraalse lahusega siis, kui meditsiin ei olnud suutnud seda teha viie kuu jooksul. Janika avaldab intervjuu, mis salvestati eelmisel sügisel, ent ei saanud eetriluba. Janika Veski: "Avaldan nüüd saate lindistuse, et see elupäästev info jõuaks iga Eesti inimeseni ning igaüks saaks ise otsustada, mis on tõde ja mis mitte."

Miks sa pole kuulnud, et arstid ei soovita vaktsineerimist?

Meediatööstusel ei olnud juba algusest peale mitte mingit šanssi teda allutanud farmaatsiatööstuse rahalaviini vastu. Ja üheks tulemuseks ongi see, et suur osa inimestest pole kuulnudki, et tegelikult on maailmas väga palju arste, kes vaktsineerimist kritiseerivad.