Foto: Jaymantri

Sa oled veider ja meile see sobib

Erki Veiko

Stereotüüp pole muud, kui pealiskaudne üldistus, mask, mis peidab, kes on inimene tegelikult. Ja nõnda ilmuvad tuhanded maskides inimesed hommikuti tööülesandeid täitma, kuigi see pole ammu enam vajalik.
0 Jagamist
0
0

SA OLED VEIDER

Kõik inimesed on erinevad ja kõik teavad seda. Kõik organisatsioonid on erinevad ja kõik teavad seda. Ja vaatamata sellele paljudes organisatsioonides analoogseid rolle kandvad inimesed käituvad, riietuvad ja räägivad sarnaselt. Lausa nii sarnaselt, et nendest on tekkinud stereotüübid. Stereotüüp pole muud, kui pealiskaudne üldistus, mask, mis peidab, kes on inimene tegelikult. Ja nõnda ilmuvad tuhanded maskides inimesed hommikuti tööülesandeid täitma, kuigi see pole ammu enam vajalik. Oma veidruste peitmine ei tee kellegi elu paremaks ja kõik teavad seda, aga ikkagi seda jätkatakse.

Varem avaldatud artiklis, kus võrreldakse organisatsiooni inimesega, tuuakse välja kolm iseorganiseerumise uuendust võrreldes varasemate organiseerumise mudelitega.

Inimese terviklikkus

Enesejuhtimine

Evolutsiooniline eesmärgistatus

Inimese terviklikkust võib pidada iseorganiseerumise alusväärtuseks. Vähemasti niikaua, kuni need, kes organiseeruvad, on inimesed. Maakeeles väljendudes – igas metsas leidub karusid, kitsi, kägusid ning muid elajaid ja nad võib ühtemoodi riidesse panna, aga saunas on nad ikka omas nahas.

Inimese paljudest külgedest on organisatsiooni seisukohast peamised: emotsionaalne, intuitiivne, ratsionaalne ja spirituaalne. Mida primitiivsema juhtimisstruktuuriga organisatsioon, seda olulisemaks peetakse füüsilist, sotsiaalset ja materiaalset külge. Paraku ka progressiivsemad süsteemid pole piisavalt terviklikkust hindavad, et intuitiivsust ja spirituaalsust igapäevaselt tervitada. Samuti koheldakse emotsionaalsust pigem nõrkusena kui inimese loomuliku osana. Liigsed tundepuhangud töökohas mõjutavad produktiivsust, kuid inimesel ei peaks olema piinlik, veel vähem keelatud, oma emotsioone näidata.

Parema näite puudumisel vaatleme Erki Veiko (edaspidi EV) võimalikku käitumist erinevates realistlikes olukordades, mis näitlikustaks inimese terviklikkust organisatsioonis.

OLUKORD: KOLLEEG ON ENDAST VÄLJAS

Märgates Fonte.Newsis kolleegi ebatavalist seisundit, tunneb EV huvi kolleegi enesetunde vastu. Küsib, kas kolleeg soovib sellest rääkida. Sõltumata vastusest ei püüa EV kolleegile nõu anda, kui seda pole selge sõnaga küsitud. EV kuulab, mida kolleeg jagab ja püüab emotsionaalse madalseisu põhjuseid mõista, andmata sellele hinnanguid. EV püüab hoiduda teema pisendamisest, suurendamisest ja poole valimisest, sõltumata kas see tekitab temas reaktsiooni. Olukorra võimendamine või selle kestvuse tahtlik pikendamine pole vajalik. Pärast toe pakkumist EV ei lähe teistele rääkima, et kolleeg on endast väljas, vaid jätkab oma ülesannet, püüdes selle käigus mitte endast välja minna. Vahel see tal ka õnnestub.

Igal organisatsiooni liikmel on õigus ja vabadus kolleegi seisundile enda äranägemist mööda reageerida. Kes ei tunne, et ta on valmis tuge pakkuma, pole kohustatud seda tegema. Terviklikkuse osa on suuta hinnata enda seisundit ja võimet teisi toetada, sest kõik liikmed on väärtuslikud ning keegi ei pea ennast ohverdama. Lõpuks peab iga inimene endaga ise hakkama saama, seejuures olles teadlik, et abi küsimine on oodatud.

OLUKORD: OLULINE OTSUS

Kuidas otsustada, kui on tarvis, aga infot pole piisavalt? Teinekord tuleb kriitilised otsused vastu võtta intuitsiooni kasutades ja seda isegi siis, kui riskide maandamiseks pole piisavalt andmeid. Kodanikualgatustes nagu Vaba Eesti see suuresti nii toimubki. Kuna luuakse uut, siis seda on äärmiselt keeruline teha kogemuse pealt, mida pole.

Kõikidel inimestel on ettenägelikkuse võime. Mõnel rohkem, teisel vähem, sõltuvalt treenitusest. Võib öelda, et intuitsioon on treenitav, samamoodi nagu mälu või lihased. Naturaalselt omavad naised sügavamaid intuitiivseid võimeid. Nende põhjused on evolutsioonilised. Seega olulise otsuse tegemiseks kutsutakse kokku kõik otsust puudutavad inimesed, kellest poole võiks moodustada naised. Vajadusel kutsuda appi emad, õed ja tütred, kes temaatikas orienteeruda suudavad. Me teame palju rohkem kui me teame, et me teame! Kellegi intuitsiooni ei tasu alahinnata.

Olulistele otsustele järgnevaid tegevusi võib juurutada etapi kaupa samm-sammult. Nõnda saab iga sammu juures tunnetada, kas suund on hea või vajab muutmist. Aja jooksul tekib ka andmeid, mille põhjal suunda sättida. Oluline algus aga sai tehtud ja seda tänu sisetundele.

OLUKORD: PALGALÄBIRÄÄKIMISED

EV jõuab uue kvalitatiivse töö tasemeni ning usub, et see juhtus tänu spordile. Enesetunne on suurepärane, mis mõjub produktiivsust tõstvalt. EV ambitsioon on veel hingestatumalt tööd teha ja ennast ka spordis ületada. Sattudes hoogu nagu temaga ikka võib juhtuda, otsustab EV hakata tegema ettevalmistusi Ironmanil osalemiseks. Selle jaoks on vaja kõvasti ujumist, rattasõitu ja jooksmist treenida, mis tähendab hüppelist kulude kasvu. Sissetuleku tõstmise jaoks pöördub EV ERRIERi finantside eest vastutava rolli poole. Kõikide kulude katmiseks oleks tarvis lisavahendeid 12,000€ aastas ehk 1000€ kuus.

Jaak, olles ise aastakümneid spordiga tegelenud, kuulab rahulikult EV ära. EV, olles oma ideedest maksimaalses leilis nagu ta ikka, vehib kätega ja selgitab täies veendumuses, et tal on vaja isiklikku basseini koduhoovi, sest kui tuleb viirus, siis avalikud basseinid suletakse. Bassein maksab 10000€. Samuti on tarvis ratast ja kindlasti seda kiiremat, millega võita ka saab. See maksab 6000€. Ning loomulikult viimase moe järgi ujumiskalipsot, kuldseid speedosid ja neoonkollast jooksuvormi. See kõik on veel 1000€. Puuduoleva summa ta finantseeriks ise, aga just 12000€ jääb puudu. Kuna EV on tubli olnud, siis ta usub, et on palgatõusu väärt.

Jaak, olles suurema elukogemusega, ei anna EV grandioossetele plaanidele hukkamõistvaid hinnanguid, vaid pakub lahendusi. Just selliseid, mis säästaksid EV’d ebavajalikest kuludest ning sobiks ka ettevõtte finantsplaanidesse, mis antud olukorras pole kuigi roosilised. Jaak teab rääkida, et viirustega on inimesed ikka koos eksisteerinud ning nendest me ilmselt ei pääse ka tulevikus. Isikliku basseini asemel soovitab hooajalist ujumisvarustust; sellist millega saab ka jahedas avavees treenida. Seega 10000€ asemel oleks kulu 1500€. Jaak saaks tuttavalt rattapoodnikult võistlusratta, mis uuena maksis 7000€, poole hinnaga ehk 3500€. Lisakokkuhoid 2500€. Ratsionaalses atmosfääris teemat rahulikult lahates jõutakse lahenduseni, mis rahuldab mõlemaid osapooli. EV potentsiaalne kulude kasv kärbiti 11000€ võrra. Puuduoleva summa osas jõutakse kokkuleppele. EV sissetuleku kasvatamise info saadetakse kõikidele kolleegidele ning kui keegi vastu pole, otsus jõustub. Iseorganiseeruvas organisatsioonis kehtib põhimõte, et liikmete poolt loodud väärtustest ei peaks nende selja taga erabasseine ega kuldseid speedosid rahastama.

OLUKORD: PÜHA PUU

Sõber kingib EV’le palo santo (eesti k “püha puu”) halukese, mille põletamisest tekkiv suits puhastab ruumi negatiivsest energiast. Sõltumata, kas selline mõju on teaduslikult tõestatud või mitte, võtab EV püha puu töökohta kaasa, sest talle meeldib selle lõhn. EV küsib luba, et oma suitseva puuga vehkida ning õhustikku põnevamaks muuta. Sõltumata, kas kolleegid sellesse toimesse usuvad või mitte, lubavad nad EV’le oma puud põletada. Esoteerilise taustaga töökaaslane jagab oma kogemust palo santoga kui ta Lõuna-Ameerikas reisil käis. Need, kellel teadmisi ega kogemusi pole, ei pea vajalikuks arvamust avaldada. Kõik mõistavad, et spirituaalsus ja sellega seonduvad teemad on iga inimese isiklik küsimus, täpselt nagu seksuaalsus või riietumisstiil.

Organisatsiooni liige ei peaks kartma ennast autentselt väljendada või teiste eest ohutuid omapärasid peitma, kuid alati tuleb arvestada teiste inimestega. Sh vältida vaimsete teemade propageerimist kui selleks pole soovi avaldatud. Muidu võib see  tekitada rohkem negatiivset energiat, kui püha puu põletamine neutraliseerida suudab.

OLUKORD: SOBIB

Näiteolukordi võibki kirjeldama jääda, sest iga päev pakub uusi nüansse ning täpselt sama situatsiooni pole kunagi varem juhtunud. Tänu info laiemale  levikule arenevad inimesed aina veidramaks, aga see pole probleem, sest me teame seda ja meile see sobib. Probleem tekib siis, kui kõik seda teavad, aga ei aktsepteeri. Inimene, kelle jaoks selline normaalsus on ammendunud, otsustab terviklikkuse tee kasuks. Sellega kaasnev on võrreldav üherattalisel vänderdamise asemel jalgrattal sirget sõitu jätkata. Emotsionaalsus, intuitiivsus ja spirituaalsus on vajalikud tasakaalustajad, mis teevadki meist inimese. Ja meile see sobib.


https://www.reinventingorganizations.com/

Varem ilmunud iseorganiseerumise artiklid:
* Ettevõte, kus töötajad määravad oma palga ise
* Organisatsioon nagu inimene
* Kes vahetab pirni ära
* Iseorganiseeruv ükssarvik
0 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kriis on võimalus muutusteks

Stereotüüp pole muud, kui pealiskaudne üldistus, mask, mis peidab, kes on inimene tegelikult. Ja nõnda ilmuvad tuhanded maskides inimesed hommikuti tööülesandeid täitma, kuigi see pole ammu enam vajalik.
Meri

Vaba maailm

Fonte.News on Eestimaal loodud rahvusvaheline uudiste avaldamise keskkond. Koos mõttekaaslastega üle maailma loome uue ühiskonna ja Fonte.News on uue ühiskonna info levitaja.

Hingamislaulupidu kui galaktiline sündmus

Hingamislaulupeo looja Heiki Tomson: „Kui igaüks hingab oma hinge hingamist, siis sügavus, millega on võimalik kõike muuta, nii isiklikus plaanis kui rahvuse plaanis kui ka võib-olla kogu inimkonna jaoks – selle potentsiaal on tohutu!“

Mis on Sinu jaoks püha?

Väljaande Fonte.News looja Veiko Huuse intervjueerib muusikut ja teadmameest Tarmo Urbi. Intervjuus räägitakse tervisest, loodusest, hingest, vaimust, needusest, poliitikast, eestlaste päritolust, Eestimaa saatusest ja idiootidest.
Silvia Ilves, Meeli Lepson, Karmen Tellisaar, Saale Kareda

Kes aitab üles otsida südametunnistuse?

22. aprillil kõneles Veiko Huuse Keila-Joa lossis viimase paari nädala sündmustest Saale Kareda, Silvia Ilvese, Meeli Lepsoni ja Karmen Tellisaarega. Vabad ja julged eestlased seisid sel päeval juba 23ndat päeva Toompea lossi väljakul ja ootasid, millal valitsusjuhid hakkavad rahvaga suhtlema. Inimesed seisavad Toompeal oma vabaduse eest ja vabadust piiravate seaduste vastu.

Veiko Huuse pöördumine

Veiko Huuse: Jälgi protsesse nüüd ja lähipäevil. Avalikuks tuleb kogu tõde ja meie, vaba rahvas, juhime koos oma maad edasi! Me seisame iseenda, oma lähedaste ja kogu maailma rahvaste vabaduse eest. Meiega on kogu universumi valguserüütlid, inglid, šamaanid, elusad hinged. Valgus, vabadus ja armastus võidab alati. Meiega on loodusvägi, maavägi ja elusate hingede vägi. Me katame kogu maa valguse ja armastusega. Vaba Eesti Looja