Foto: Karolina Grabowska

Ettevõte, kus töötajad määravad oma palga ise

Erki Veiko

400 täiskohaga töötajat hoiavad iseorganiseeruvalt käigus innovaatilist ja automatiseeritud tootmist ning määravad enda oskustele ja elukallidusele vastava tasu ise. Avatud palgasüsteemis on töötajad rahul ja keskenduvad väärtusloomele, millest lähtuvalt tõuseb nende palk.
0 Shares
0
0

Töötasu on tabu. Sellest ei taheta rääkida, sest pole kombeks ning teinekord keelab töötasu avaldamise ka tööleping. Teisalt on inimesele loomuomane siduda palganumber rahulolu ja saavutustundega. Ehk sellest on saanud omaette eesmärk, mis mõjutab eneseväärtust. Rahuloluküsitlustest aga selgub, et töötasuga on rahul vaid üksikud. Need, kes pole rahul, võiks ametivendade-õdedega palka võrrelda ning arutleda, kuidas rohkem teenida. Seda aga ei tehta, et mitte rikkuda tavasid ja kokkuleppeid. Nõnda nokitseb igaüks omaette ja püüab aimata, kas sama tööd tegevad kolleegid teenivad vähem või rohkem ning püüab mõistatada, miks see nii on. Saladusliku loomuga palgateema on korruptsioonihõnguliste kuulujuttude lemmikväetis. Kuulujutud omakorda tekitavad töökohas segadust, pingeid ja stressi.

0 Shares
You May Also Like
Veiko Huuse Intervjuu Einar Eilandiga

Kaasaegse infoühiskonna julgeoleku sotsiokultuurilised alused. Videointervjuud Einar Eilandiga. Oluliselt Täiendatud 29.06.2023

Veiko Huuse intervjuud Einar Eilandiga. Einar on mitmekordne magister, insener, teadlane, valitsuste nõuandja, teadustööde autor. Einar tunneb "süsteeme" läbi ja lõhki - nii enam jätkata ei tohi.