Foto: Vladimir Vasiljev

Aega ei eksisteeri?

Erki Veiko

Mida fikseerituma identiteediga inimene, seda suuremana ta muutuse ohtu tajub ning seda vähem on ta valmis seda tunnistama.
17 Jagamist
17
0
0

Kõrge elutempoga inimesed räägivad, et on kiire ja aega ei ole. Ajapuudusest on saanud moodsa ühiskonna tunnus, millest on puutumata vähesed. Kui aga uskuda füüsikaprofessorit Carlo Rovellit, siis aega ei eksisteeri. Sellest saab järeldada, et ka aja puudust ei eksisteeri, sest millegi puudumiseks peaks see kõigepealt olemas olema. Kuidas siis saab keegi väita, et tal seda pole? Eriti need, kellel pole ette näidata doktorikraadi füüsikas.

Antud teemapüstitus pole pelgalt lingvistiline tülinorimine, vaid tähelepanu suunamine sügavamatele põhjustele, mida peidetakse ajapuuduse taha. Selline väljendusviis pole enamasti tahtlik, vaid pigem harjumuspärane. Need inimesed, kes püüdlevad selgema eneseteadvustamise ja ausama eneseväljenduse poole, ei kasuta ajapuudust vabandusena, et vältida tegeliku põhjuse väljaütlemist, isegi kui see on ebamugav. “Aja puudumise” põhjuste teadvustamine nii endale kui neile, keda see puudutab, on võtmeks autentsema elu kogemisel. Ja autentsem elu võib olla isegi veel ihaldusväärsem kui doktorikraad füüsikas.

MUGAVAD PÕHJUSED

Tegevuste paljusus. Inimesel on mugav öelda endale ja teistele, et tal on teha palju, kalender on täis, tihe periood, suured eesmärgid jne. Need on arusaadavad põhjused, mis väljendavad ambitsiooni. Seda ei saa kellelegi pahaks panna – kuni sellise tegutsemise kõrvalnähtudena ei tekitata teistele põhjendamatuid kannatusi.

Ootamatuse ilmnemine. Inimesel on mugav öelda endale ja teistele, et ta sattus ummikusse, sündmuste keerisesse, liiklusõnnetusse, imedemaale jne. Ootamatused on elu loomulik osa ja igati mõistetav põhjus, miks kokkuleppeid ümber teha, mitte ilmuda või hilineda. Ootamatustest võib märkamatult saada elustiili osa, mida olen ka ise praktiseerinud, tahtmata endale tunnistada, et need olid ettenähtavad ja seega ka välditavad.

EBAMUGAVAD PÕHJUSED

Huvi puudumine. Tahtmata teises inimeses ebameeldivat emotsiooni esile tuua, võidakse enda tegelik tunne väljendamata jätta. Huvi puudumise kommunikeerimine on üks nendest. Kuigi see ei peaks kedagi riivama, sest huvi on sügavalt individuaalne. Kuna ükski füüsikadoktor pole senini väitnud, et sellist kontseptsiooni nagu huvi tegelikkuses ei eksisteeri, siis huvi kas on või ei ole. Kellegi teise huvide või nende puudumise aktsepteerimine jääb igaühe enda otsustada.

Valmisoleku puudumine. See on kõige vähem kommunikeeritud, kuid kõige olulisem “ajapuuduse” põhjus. Valmisolek on muutuse eeldus ja alistumise tagajärg, suurte saavutuste teerajaja. Iga muutus, mis kujutab identiteedile ohtu, viib valmisoleku miinimumi. Mida fikseerituma identiteediga inimene, seda suuremana ta muutuse ohtu tajub ning seda vähem on ta valmis seda tunnistama. Valmisolek tekib siis, kui inimene julgeb endale otsa vaadata ja lõpetada põgenemine kõige selle eest, mis tekitab ebamugavust.

Valmisolek otsustada ja tagajärgede eest vastutada. Valmisolek uimastajatest ja tuimestajatest loobuda, et kogeda tõelist mõtteselgust. Valmisolek mõtted tegudeks valada. Valmisolek taluda kriitikat oma tegevuse aadressil ja sellele ärritumata reageerida. Valmisolek ebaõnnestuda ja enda üle naerda. Valmisolek enda piire tunnetada ja kehtestada. Valmisolek endasse uskuda ja hirmuta elada. Valmisolek kohal olla ja küsida ning jagada jäägitut tähelepanu.

Viimast suutsid kõik need, kellel oli valmisolek see artikkel lõpuni lugeda ning siin esitatud info väärtust kaaluda. Kui see valmisolek puudus, siis polnud lugemiseks kulunud minutid mitte midagi muud kui “ajaraiskamine”. Sellest võib järeldada, et huvi oli, aga aega ikkagi polnud. Võib-olla nendel on doktorikraad kiirustamises.


http://www.cpt.univ-mrs.fr/~rovelli/

Hea lugeja! Elame ajal täis põnevaid väljakutseid. Inimesed, kes on võtnud vastutuse nii enda elu kui ka ühisreaalsuse teadliku loomise eest, kujundavad selle maailma palet. Kui Sind kõnetab Fonte.News'i sõnum ning Sa soovid olla kaaslooja, siis oled väga oodatud. Selleks on mitu võimalust:
* meie artiklite jagamine neile, kellele need võiksid väärtuslikud olla;  * kaasautorlus nii tekstide loomise kui ka tõlkeartiklite näol;
* liitumine uudiskirjaga.
17 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Tõrvik

"Lase mul olla sulle tõrvikuks, valguskiir sinu öös – kui sa teed ega sihti enam ei seleta. Siis näitan ma sulle sinu jõudu ja meenutan sulle, et oled võimas hele olend ja et oled seda alati!"

Koroonaviirusega kroonitud

Vaba Eesti suursündmuse laululooja mõtisklus: põliskultuuridega hõlmatud inimesetele on omane tasakaalu otsiv elulaad. Ka ennast maarahvaks pidav eestlane on seisnud aastasadu tasakaalujoonel, seda nii geograafiliselt, kultuuriliselt, keeleliselt, ilmavaateliselt kui ka igapäevaselt. Seistes ida ja lääne kultuuri lõikumisjoonel, mere ja metsa vahel, looduse aastarütmide vaheldumises, põhjamaises pimeduses, oodates kevadvalguse saabumist.

Teadvustamise jõud

Inimese teadvus on erakordselt võimas. Me kõnnime siin elus sageli pikalt ringi, taipamata tegelikult, millised vahendid ja loomise tööriistad on meie käsutuses. On erakordne aeg sügavamateks taipamisteks ning uute, puhtal teadvustasandil visioonide loomiseks ja manifesteerimiseks.

Millal me oleme piisavad?

Igaüks peab nüüd endalt küsima, kas talle sellest piisab või asume kollektiivselt maailma jõukamate kodanike tabeli tippu rühkima.