Seaduseelnõu: kuidas riik kriisiolukordades tegutsema peaks – Yanovskiy ja Socoli vastus

Revo Jaansoo

0 Jagamist
0
0

Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik Kadri Põlendik vahendab 28. märtsi artiklis, et kuu aega tagasi läks kooskõlastusringile tsiviilkriisi ja riigikaitse seaduse eelnõu. Riigisekretär Taimar Peterkop vahendab, et “peamine suundumus seal eelnõus on tuua kokku tsiviilkriisideks ja riigikaitselisteks kriisideks valmistumise maailmad /…/”.

Seaduseelnõu arutelu

Eelnõu võtab kasutusele uue mõiste – kriisiolukord –, mis hõlmab nii ühiskonnaelu kriise kui ka sõjalisi olukordi.

Nagu märkisid Konstantin Yanovskiy (Shomroni majanduspoliitika uuringute keskus) ja Yehoshua Socol (Jeruusalemma Tehnoloogiakolledž) 2021. aasta juuli dokumendis „Kas sulgemised on pandeemiate haldamisel tõhusad?“ (doi: 10.3390/ijerph19159295):

Tundub, et … et ainus viis COVID-19 juhtimise vigade vältimiseks tulevikus on vältida mis tahes tulevase meditsiinikriisi juhtimist erakorraliste volituste abil.

Erakorralisi volitusi tuleks kasutada ainult sõja korral.

Yanovskiy ja Socoli erinevate riikide võrdlev analüüs näitas, et „sulgemiste tõhususe eeldust ei saa tõenditega toetada – ei praeguse COVID-19 pandeemia ega ka 1918.–1920. aasta Hispaania gripi ja muude vähem tõsiste pandeemiate kohta minevikus.

Sulgemiste hinnasilt rahvatervise osas on kõrge: kasutades teadaolevat tervise ja rikkuse seost, hindame, et sulgemised võivad nõuda 20 korda rohkem eluaastaid, kui nad säästavad.

Seetõttu soovitatakse enne COVID-19 või mis tahes tulevase pandeemia tõttu liikumispiirangute kehtestamist teha põhjalik kulude-tulude analüüs.“

Koostas Revo Jaansoo

0 Jagamist
Seotud artiklid

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Avalik teave üldhariduskooliga seotud inimestele

Oleme nüüdseks jõudnud olukorda, kus juba koolilapsi peetakse ohtlikuks nii neile endile, eakaaslastele kui ka neile, kes nimetavad end „täiskasvanuteks“. Märkimisväärne on siinkohal fakt, et laste ohtlikkuse nn riskifaktor rajaneb üksnes eeldusel, et nad võivad olla ohtlikud ning lähtuvalt sellest rakendatakse nende peal erinevaid „ohtlikkust ennetavaid“ meetmeid, olgu selleks siis lõputu testimine või hingamisvabaduse piiramine. Muidugi pole ükski ennetav meede saanud teaduslikku heakskiitu, vaid pigem vastupidi – häid teadusuuringuid nende usaldusväärsuse kohta napib, mis ütleb selgelt: need meetmed EI OLE põhjendatud.

Looduslaps linnas

Ühel hetkel aga tekkis 13-aastasel perepojal Arturil küsimus selle kohta, et kas nad ikka on õnnelikud, nagu vanaisa pidevalt väitnud oli. „Kui soovid teada, mine linna,“ oli vanaisa talle kerge muigega vastanud. Seepeale Artur asuski rännakule suure linna poole, süda täis avastamisindu.

Vabaduse kaitseks

Kui üks inimene esitab maskikandmise nõude teisele inimesele, on nõude esitaja automaatselt kaasosaline võimalikus inimsusevastases kuriteos. Loomulikult ei saa lükata vastutust maskikandmise nõudmise eest mingisuguse korralduse kaela, sest korralduse kehtestajad pole süüdi selles, et inimene ei mõista korralduse tähendust. Vastutab alati see, kes otsustab seda täita ja teistelt sama nõuda.