Vikipeedia kohtu ees: kas nüüd vallandub hagide laine?

Mark Baer

Šveitsi loomakaitsja Erwin Kessler kaebas Vikipeedia kohtusse ning võitis. Nüüd peab online-leksikon kustutama vastava sisu. See kohtuotsus lõi pretsedendi, mis julgustab teisigi.
0 Jagamist
0
0

Aasta alguses tähistas Wikimedia Foundation Vikipeedia tegevuse kahekümnendat aastapäeva. Nüüd aga pidi online-leksikoni väljaandja võtma vastu kaotuse Thurgau ülemkohtu ees. 

Wikimedia on kohustatud kustutama “isiklikke solvanguid” vastuolulise loomakaitsja Erwin Kessleri kohta. Vastavalt kohtuotsusele ei tohi Vikipeedia edaspidi enam Kesslerit häbimärgistada mõistega “antisemiitlik”.

“See otsus näitab, et on võimalik ennast kaitsta, isegi kui selle eest vastutajad asuvad San Franciscos,” ütleb Kessler. Kas Wikimedial on kavatsus otsust edasi kaevata, pole veel selge.

Ka Saksamaal, Koblenzi maakohtus, langetati hiljuti otsus ühe Vikipeedia autori vastu, kes nimetas ühte islandi heliloojat vandenõuteoreetikuks. (Vastavalt šveitsi ajaloolase Dr Daniele Ganseri avaldatud infole on tegemist Jörg Grünewaldiga, varjunimega “Feliks”, kes peab maksma islandi heliloojale Elias Davidssonile 8000 eurot kahjutasu; Saale Kareda märkus)

Jurist Martin Steigeri hinnangul julgustavad need juhtumid inimesi Vikipeediat kohtusse kaebama. Paljud inimesed, kelle kohta on Vikipeedias sissekandeid, tunnevad end ühekülgse kajastuse tõttu laimatuna, ütleb Steiger. Tõsine probleem seisneb selles, et Vikipeedia toetub üksnes sekundaarallikatele ning seetõttu on oht vigade edasikandumisele. “Paljud meediaväljaanded võtavad oma andmed omakorda  Vikipeediast ning nii ongi tegemist suletud ringiga,” lisab Steiger.

Andreas Mäckler, kes on “Vikipeedia musta nimekirja” (Schwarzbuch Wikipedia) väljaandja ning tunneb hästi alternatiivskeenet, oletab, et nüüd järgneb palju hagisid Wikimedia vastu: “on tuhandeid avaliku elu tegelasi, kelle kohta on Vikipeedia levitanud ebakorrekstet teavet moonutatud infost juriidilise valeinfoni.”

Tõlkinud Saale Kareda

Allikas: Beobachter Digital, 17. veebruar 2021

Vt ka Fonte Newsi 9. jaanuari artiklit: “Vikipeedia on katkine süsteem ning erihuvide ja pahalaste poolt juhitud, ütleb kaasasutaja”

Armas lugeja!
Täname Sind, et jälgid Fonte.Newsi! Oleme tänaseks pakkunud kaks kuud sõltumatut ajakirjandust. Meie visioon on peagi kasvada ka rahvusvaheliseks uudistekanaliks. Selleks, et meie töö saaks jätkuda sõltumatul kujul ja senises rütmis (keskmiselt üks artikkel päevas), on meil just Sinu toetust vaja.

 Oleme läbipaistvad - selleks, et Fonte.News püsiks elujõuline, on vaja 700 regulaarset püsitoetajat summaga vahemikus 10-25€ kuus. Kui Sul on võimalik meid toetada ja Sa väärtustad meie tööd, siis palun kliki siia. Iga toetus on teretulnud ning aitab kaasa uue ühiskonna loomisele. Kui Sul on küsimusi toetuse kohta, siis palun pöördu aadressil anna.siitan@fonte.news Anna poole. 
0 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Seotud artiklid

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!

Nagu käod munesid sotsialistlikud massoonid oma valed meie teadvusse

Iga kuu teeme vestlussaate, kuhu kutsume rääkima inimesi erinevatest eluvaldkondadest. Meie järjekordne vestluspartner on Jüri Lina. Planeeritud videointervjuu jäi tegemata, sest Jüri Lina ei saanud Rootsist Eestisse sõita covidi piirangute tõttu. Kuid ta oli lahkelt nõus andma kirjaliku intervjuu. Intervjuu küsimused koostas Veiko Huuse, kes on Fonte.Newsi vastutav väljaandja.

Mis on vabaduse hind?

Käsitleme ka kaubanduskeskustes toimuvaid sündmusi, milles väheteadlikud poetöötajad koostöös turvatöötajatega, kes tihti lisajõududena kasutavad relvastatud politseijõude, on alustanud rünnakut, et mitte öelda pogromme, kaubanduskeskuste külastajate suhtes, kes tegelikult neile kõigile palka maksavad ja sissetuleku kindlustavad. Pogromme põhjendatakse absurdimaigulise näokatmise nõudega, vaatamata teaduslikule põhjendusele, et näokattena kasutatava kanga struktuur on tuhandeid kordi suurem kui võimalik viirus. Veiko Huuse uurib koos saatekülalistega, mis võib olla selle absurditeatri tegelik eesmärk. Miks peab inimkond muutuma näotuks?

Covidism: kas uus religioon?

Kunagi ammustel aegadel valgus mööda ilma laiali üks ja sama religioonimuster. Igale maale sisenedes riietus see veidi teisiti ja ka käitus teistmoodi – vastavalt kultuurile ja inimeste arenguastmele. Leidus inimesi, kes võtsid selle mustri õpetusi arenguprotsessi astmekividena, mida saab kasutada elus edasiliikumisel ja oli ka neid, kes võtsid kõike sõnasõnalt ning nõudsid teistelt inimestelt samuti nende sõnade järgimist. Esimesed olid religioossed inimesed, kes oma käitumisega teisi ei kahjustanud. Viimased aga olid religioonifanaatikud, kes tegid elu põrguks nii iseendal kui ka teistel...

Mis on Sinu jaoks püha?

Väljaande Fonte.News looja Veiko Huuse intervjueerib muusikut ja teadmameest Tarmo Urbi. Intervjuus räägitakse tervisest, loodusest, hingest, vaimust, needusest, poliitikast, eestlaste päritolust, Eestimaa saatusest ja idiootidest.