Suur osa lapsi Saksamaal kannatab maskikandmisest tingitud terviseprobleemide käes

Töö eesmärgiks on juhtida tähelepanu lastele, kes kannatavad maskikandmisest põhjustatud terviseprobleemide käes. Teatatud kõrvalnähtude esinemist tuleb võtta tõsiselt.
115 Jagamist
115
0
0

Pärast maskikandmise kohustuse kehtestamist Saksamaal hakkas kogunema lugusid maskikandmise kõrvalmõjudest nii lastel kui täiskasvanutel. Kuna puudus süsteem kaebuste registreerimiseks, seati nende sagedusest ja iseloomust ülevaate saamiseks Witten/Herdecke ülikooli algatusel Saksamaal üles veebikeskkond, kus lapsevanematele, arstidele, pedagoogidele jt anti võimalus teatada maskikandmise tulemusel tekkinud terviseprobleemidest lastel. 

20. oktoobril 2020 paluti 363 arstil teha keskkonda sissekandeid ning teavitada lapsevanemaid ja pedagooge veebiaadressil www.co-ki-masken.de asuvast registrist. 26. oktoobriks 2020 oli registrit kasutanud juba 20353 inimest ning sissekandeid maskikandmisest tekkinud kahjustustest oli tehtud 25 930 lapse kohta. Maskide kandmise keskmine aeg oli olnud 270 minutit e 4,5 tundi päevas. Kahjustustest teatanuist 68% olid lapsevanemad. 67,7%-l registreeritud juhtudest väideti, et lapsed ise kurtsid maskikandmisest tulenevate kahjustuste üle, 26% vastasid, et kaebused ei tulnud lastelt endilt.

Muuhulgas teatati järgmistest lastel esinenud kõrvalmõjudest ja sümptomitest:

– ärrituvus (60,4%) 

– peavalu (53,3%) 

– keskendumisraskused (49,5%) 

– vähenenud õnnetunne (49%) 

– vastumeelsus kooli/lasteaeda mineku suhtes (44%) 

– halb enesetunne (42%)

– alanenud õppevõime (38%) 

– unisus, kurnatusetunne, väsimus (36,5%)

– laps magab halvemini kui tavaliselt (31,1%)

– laps magab rohkem kui tavaliselt (25%)

– minestamine (20,7%)

– soovimatus tegutseda/mängida (17.9%)

– iiveldus (16,6%)

– nõrkusetunne (14,7%)

– kõhuvalu (13,5%)

– hingeldamine (12,2%)

– pigistustunne rinnus (8%)

– helid kõrvades (4,5%)

Autorid toonitavad: “Maailma esimene register laste maskikandmise kõrvalmõjude registreerimiseks on pühendatud uuele uurimisküsimusele. Registri kasutamise sagedus ja registreeritud sümptomite spekter viitavad teema olulisusele ning kutsuvad üles korraldama esinduslikke uuringuid, randomiseeritud kontrolluuringuid erinevate maskidega ning riski ja kasu suhte hindamist haavatavate laste puhul.“

Antud töö eesmärgiks on juhtida tähelepanu lastele, kes kannatavad maskikandmisest põhjustatud terviseprobleemide käes. Uuringuga loodetakse panna alus edasisele põhjalikule ja ühtlasti hädavajalikule uurimusele, mille baasil saaks koostada täpse riski-kasu analüüsi maskikandmise mõjust lastele. Teatatud kõrvalnähtude esinemist tuleb võtta tõsiselt ning välja selgitada maskide kandmisega kaasnevad terviseseisundid lastel, täpsustades ka maskikandmisega seotud detailid (kestus, vaheajad ja maski tüüp) ja tingimused koolides.

Käesolev artikkel põhineb platvormil Research Square avaldatud eelpublikatsioonil, uurimistöö esialgne versioon ei ole veel läbinud eelretsenseerimist. 

Laste maskikandmise uuring Tabel 4

Allikas:  https://www.researchsquare.com/article/rs-124394/v1 

Tõlkis Pille Ilves

115 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kas TERVISEAMET hoolib inimesest?

Avaldame Tarvo Alevi saaga terviseametiga, ilmestamaks praeguse aja tüüpilist olukorda, kus inimeste teenistuses oleva info asemel saadetakse eetrisse müra või desinformatsiooni. Väljavõtted autori kirjavahetusest erinevate instantsidega leiate artiklis linkide alt.

Miks sa pole kuulnud, et arstid ei soovita vaktsineerimist?

Meediatööstusel ei olnud juba algusest peale mitte mingit šanssi teda allutanud farmaatsiatööstuse rahalaviini vastu. Ja üheks tulemuseks ongi see, et suur osa inimestest pole kuulnudki, et tegelikult on maailmas väga palju arste, kes vaktsineerimist kritiseerivad.

Kas maskid kaitsevad viiruste eest?

Töö eesmärgiks on juhtida tähelepanu lastele, kes kannatavad maskikandmisest põhjustatud terviseprobleemide käes. Teatatud kõrvalnähtude esinemist tuleb võtta tõsiselt.

Korralduse fenomen

Tasub tähele panna, et mõisted „korraldus“ ja „seadus“ on täiesti erinevad asjad. Vabariigi Valitsuse ametiisikute poolt välja antud mistahes korraldused ei laiene neile, kes ei tööta selle asutusega seotud isikute alluvuses, olgu siis tegu juriidiliste isikute... või päris inimestega.