Foto: David Gomes

Sotsiaalmeedia teejuht bitipõletuse ajastul

Magnus Nirgi

Tänu meie igapäevaharjumustele, kuna meie suhtlemine käib nende kaudu, on tehnoloogiaplatvormide kätte koondunud meeletu võim. Ja millegipärast on igal võimul halvad kombed asuda tegutsema raamatupõletamise äris.
17 Jagamist
17
0
0

Koolis õpetatakse lastele, et raamatupõletamine oli üks igati häbiväärne tegu, mida sooritas riigivõim, kelletaolised tänapäeva ühiskonda ei sobi. Kes siis poleks näinud ajalooõpikust pilte 1933. aasta natsi-Saksamaa kuulsast näitest? Õpilasel võib tekkida mulje, et keegi teine ometi nii ei tee. Otsing kallutatud[1] Vikipeedia entsüklopeediast annab tulemuseks nimekirja üle kahesajast teadaolevast juhtumist ajaloos.[2] Tõenäoliselt on raamatupõletamise osas tehtud omakorda raamatupõletamisi ning tegelikult on kõike seda toimunud palju rohkem. Kes poleks kuulnud väidet, et võitjad kirjutavad ajaloo? Julgen väita, et sellised halvad kombed on igal võimul.

Natsi-Saksamaa raamatupõletamine. Vikipeedia foto.

Sotsiaalmeedia platvormid kasvasid pöörase kiirusega tänu rahva usule ja lootusele, et lõpuks ometi on tekkinud koht, kus inimene tänavalt saab öelda tervele maailmale, mida ta mõtleb. Miljardid on loonud või jaganud enda jaoks tähendusrikast sisu. Igaüks on saanud tunda rõõmu, kui tuttav või ka võõras on ilmutanud toetavat arvamust. Kindlasti on ka kurvastusi, vaidlusi ja kõike muud, kuid ilmselt on paljud päri, et kokkuvõttes on sotsiaalmeedia olnud üks fantastiline kogemus suhtlemiseks kogu maailmaga lähedalt ja kaugelt.

Kahjuks on meie usku ja lootust kurjasti ära kasutatud. Tänu meie igapäevaharjumustele, kuna meie suhtlemine käib nende kaudu, on tehnoloogiaplatvormide kätte koondunud meeletu võim. Ja millegipärast on igal võimul halvad kombed asuda tegutsema raamatupõletamise äris. Infotehnoloogia maailmas kutsutakse seda bitipõletamiseks[3].

Konservatiivsed maailmavaated on vasakäärmuslaste poolt löögi all olnud juba pikemat aega. Nende vastu on kasutusele võetud vihakõne[4] konstruktsioon. Tegemist on poliitilise tsensuuriga — sisuliselt räige sõnavabaduse piiramisega.

Võtte kasutajad otsivad välja võimaluse, kuidas enda ideoloogiaga kokkusobimatu siduda negatiivsega. Näiteks leitakse mõne poliitilise oponendi üksik valija, kes on käitunud agressiivselt. Seejärel väidetakse, et tema säärane käitumine on seotud mõtteviisiga. Pärast mida laiendatakse mastaapi ja öeldakse, et kõik tolle poliitiku valijad on ohtlikud ja nende sõnumid tituleeritakse vihakõneks.

Taoliste kastikeste maha joonistamine ja sildistamine hakkas kõigepealt pihta liberaalsete poliitikute leerist. Tänu läbisurutud erinevatele seadustele, kuid ka suurte tehnoloogiaettevõtete juhtomanike soojale vastuvõtule, on tänaseks kõik suuremad sotsiaalmeedia platvormid juba pikemat aega “sinu ohutuse tagamiseks” agressiivselt tegelenud poliitilise tsensuuriga.

Poliitilise tsensuuri probleem

Tuues põhjenduseks ebamäärased kodukorra reeglid, on Facebook, Instragram, Twitter, YouTube jt juba aastaid ja jultunult kustutanud poliitilist sisu. Samas lubab Twitter, mitme allika väitel[5] [6] [7] [8], oma keskkonna kasutajatel kirjutada huvist olla lastega seksuaalvahekorras. Me ei pruugi nõustuda Donald Trumpi poliitikaga, kuid pööraseim näide Twitteri tegevusest on Ameerika Ühendriikide presidendi kasutajakonto kustutamine, millega läks kaasa ka Facebook.[9] Seda olukorras, kus Iraani riigipea on lubanud Iisraeli maa pealt ära pühkida. Kuid tema konto kallale pole veel mindud, kuigi Iisrael on seda nõudnud.[10]

Kui nii juhtub maailma võimsaima sõjaväe juhiga, siis mis valikud on inimesel tänavalt? Olukorra lahendus peitubki inimese igapäevaharjumuste muutmises. Arusaadavalt muutub iga nurgake, kus oleme kaua kükitanud, meile hubaseks ja kalliks. Sest me tassime sinna oma kontaktid ja andmed. Kuid ümber kolides saab võtta kaasa paljutki ja erinevate teenuste väljavahetamine pole tegelikult üldse nii raske.

Facebooki ja Instagrami asemel proovi keskkondi Gab või MeWe

Gabi keskkonda on arendatud üle nelja aasta ning tegemist on päris küpse ja mugava platvormiga, mis funktsionaalsuselt on endisele Facebooki kasutajale kergesti selgeksõpitav. Miljonid kasutajad on teinud viimastel päevadel sinna endale konto. Hetkel on nad väga hõivatud suurest kasutajate koormusest tulenevate probleemide lahendamisega. Kuid täna tundub see kõige võimekam keskkond. Gabi asutaja on konservatiivse maailmavaatega kristlasest tarkvaraarendaja Andrew Torba. Tema tegemiste kohta saad rohkem teada nende uudiste leheküljelt. Arvutis ja ka nutiseadmes saab rakendust kasutada, minnes läbi brauseri aadressile gab.com. Spetsiaalne rakendus iPhone ja Android seadmetele on valmimas lähiajal, kui nüüd bitipõletajad seda ära ei plaani keelata. Vajalik üksnes meili olemasolu.

Kui Gab ei sobi või tahad veel midagi muud proovida, siis MeWe on olemas olnud üle kaheksa aasta. Sellele vaatamata on kujunduse ebamugavuste pärast nende keskkonnas kahjuks ikka veel võib-olla natuke raske tegutseda. Kasutajana on raske aru saada, kus toimub välksuhtlus, postitamine ning kommenteerimine, mis on kuidagi keeruliselt üheks sulatatud. MeWe keskkonda saab kasutada nii brauseris mewe.com kui ka paigaldada rakendus iPhone’i ja Androidi seadmele. Vajalik vaid meiliaadressi olemasolu.

Twitteri, WhatsAppi ja Facebook Messengeri asemel proovi keskkondi Telegram või Gab Chat

Telegrami välksuhtlusrakendus võimaldab inimestel suhelda omavahel nii otse kui ka gruppides, kus sõna saavad võtta kõik. Loodud on erinevad kanalid, kuhu saab kergelt liituda ning võimalus on ühtlasi teha kõnes ja pildis koosolekuid või saateid. Vajalik on telefoni olemasolu, kuid kui iPhone’i või Androidi rakendus on alla laetud ja kasutajakonto tehtud, siis on rakendust võimalik avada ka brauseri kaudu näiteks sülearvutis. Suurem ekraan ja mugavam infot lugeda.

Gabi meeskond on olnud uskumatult viljakas ning tasub uurida ka nende lahendust Gab Chat, kus on nii avalikud kui ka privaatsed jututoad ja sarnaselt Telegramile on siin ka krüpteeritud side.

YouTube’i asemel proovi voogesituslahendusi Rumble või BitChute

YouTube on populaarne, sest seal on palju sisu. Kuid mida rohkem me teisi keskkondi kasutame, seda suurem huvi on autoritel nendesse postitada. Sarnaselt YouTube’i portaalile võimaldab ka Rumble kasutajatel sisu üles laadida ning originaalsisu eest ka tulu teenida. Saadaval brauseris ning eraldi rakendusena nii iPhone’i kui Androidi seadmetele.

BitChute on teine alternatiiv, mille võimalused on piiratumad, kuid mis on kuulus selle poolest, et sinna laevad üles sisu autorid, kes on kõikjalt mujalt ära aetud. Tasub uurida ja kaaluda oma sisu sinna üles panemist ja jälgimist. Kasutatav vaid brauseris.


[1] https://fonte.news/maailm/vikipeedia-on-katkine-susteem-ning-erihuvide-ja-pahalaste-poolt-juhitud-utleb-kaasasutaja

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_book-burning_incidents

[3] https://www.stopbitburning.com

[4] https://objektiiv.ee/mis-on-vihakone

[5] https://www.breitbart.com/tech/2019/11/26/twitter-allows-pedophiles-to-discuss-attraction-to-minors

[6] https://www.change.org/p/twitter-inc-twitter-address-your-pedophilia-problem-and-change-your-policies

[7] https://lulz.com/meet-the-virtuous-pedophile-network-protected-by-twitter-3954

[8] https://thenextweb.com/socialmedia/2020/01/09/twitter-lets-pedophiles-publicly-discuss-their-sexual-attraction-to-minors-scholar-argues

[9] https://www.theepochtimes.com/twitter-ceo-banning-trump-set-dangerous-precedent-furthered-division_3656165.html

[10] https://nypost.com/2020/07/30/twitter-execs-refused-request-to-remove-ayatollah-khamenei-tweets

17 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Tervishoiutöötajate rahvusvaheline hoiatusteade kõigile inimestele ja valitsustele kogu maailmas

Kuulus rahvusvaheline loosung: «Püsi kodus, päästa elusid» oli puhas vale. Vastupidi, sulgemine tappis mitte ainult paljusid inimesi, vaid hävitas ka füüsilise ja vaimse tervise, majanduse, hariduse ja muud eluaspektid. Näiteks on lockdown USA-s tapnud tuhandeid Alzheimeri tõvega patsiente, kes lisaks surid eemal oma perekondadest. Ühendkuningriigis tappis lockdown 21 000 inimest. Lockdown’i mõjud «on olnud absoluutselt kahjulikud. See ei päästnud inimelusid, mille kohta algselt teatati, et suudetakse päästa ... See on massihävitusrelv ja me näeme selle tervislikke ... sotsiaalseid ... majanduslikke mõjusid ... mis moodustavad tõelise teise laine» (prof Jean-François Toussaint, 24. september 2020). Selline inimeste vangistamine on inimsusevastane kuritegu, mida isegi natsid ei sooritanud!
Meri

Vaba Eesti

Oleme loonud rahvusvahelise keskkonna Fonte.News, et koos mõttekaaslastega üle maailma luua ja hoida visiooni inimest ja loodust väärtustava ühiskonna rajamise võimalikkusest. Rahu ja enda keskmes hoidmine keset mistahes turbulentse on ainus viis, kuidas tulla välja maailma haaranud kaosest. Me oleme loova väe kehastused siin maistel radadel ning suudame üheskoos luua senisest kõrgemat ühiskondlikku reaalsust.

Mis on vabaduse hind?

Käsitleme ka kaubanduskeskustes toimuvaid sündmusi, milles väheteadlikud poetöötajad koostöös turvatöötajatega, kes tihti lisajõududena kasutavad relvastatud politseijõude, on alustanud rünnakut, et mitte öelda pogromme, kaubanduskeskuste külastajate suhtes, kes tegelikult neile kõigile palka maksavad ja sissetuleku kindlustavad. Pogromme põhjendatakse absurdimaigulise näokatmise nõudega, vaatamata teaduslikule põhjendusele, et näokattena kasutatava kanga struktuur on tuhandeid kordi suurem kui võimalik viirus. Veiko Huuse uurib koos saatekülalistega, mis võib olla selle absurditeatri tegelik eesmärk. Miks peab inimkond muutuma näotuks?

Kuidas manipuleerida meelsust ja mõjutada inimesi

Propaganda osutub toimivaks taktikaks olukordades, kus inimesi on vaja panna uskuma ebatõde. Kampaaniate õnnestumise üks eeldusi on inimpsühholoogia tundmine sel määral, et suudetakse mõjutada inimesi neile endile märkamatult. See on oskus jagada valitud informatsiooni valitud viisil. Oskus mängida inimeste tunnetega. Ülemaailmse Tervishoiuorganisatsiooni ametlike ja avalike teabematerjalide hulgas leidub ka vaktsineerimiskampaania juhend. Kuidas mõjutada inimesi nii, et nad ise tahaksid lasta end vaktsineerida? Kuidas pääseda mõjule meedias, kogukondades, erinevates elanikkonnagruppides? Kuidas kaasata selleks poliitikuid, erialainimesi ja mõjuisikuid ehk suunamudijaid?
Silvia Ilves, Meeli Lepson, Karmen Tellisaar, Saale Kareda

Kes aitab üles otsida südametunnistuse?

22. aprillil kõneles Veiko Huuse Keila-Joa lossis viimase paari nädala sündmustest Saale Kareda, Silvia Ilvese, Meeli Lepsoni ja Karmen Tellisaarega. Vabad ja julged eestlased seisid sel päeval juba 23ndat päeva Toompea lossi väljakul ja ootasid, millal valitsusjuhid hakkavad rahvaga suhtlema. Inimesed seisavad Toompeal oma vabaduse eest ja vabadust piiravate seaduste vastu.