Foto: Guillem Mari

Kriitiline arv ühendusi loob uue ühiskonna

Erki Laansalu

Ma kutsun Sind üles looma neid vajalikke ühendusi ka kaasmaalaste vahel. Ma kutsun Sind arutlema, visualiseerima ning looma uut elukorraldust, mis austab, väärtustab ja toetab inimest, loodust ja planeeti.
33 Jagamist
33
0
0
 • Oled alates X ajast kodus pisikeses kookonis passinud? Ja tegelikult üldse enam ei viitsi?
 • Sisemine transformatsioon on 110% käima läinud, aga kus kõik teised on?
 • Kuulge, miks keegi aru ei saa, mis siin maailmas päriselt toimub?
 • Tahaks juba sealt kookonist välja tulla ja liblikana lendama hakata, aga tead, et üksi on suht riskantne?

Mul on Sulle üks lugu rääkida.

Ma lugesin hiljaaegu üht raamatut loodusest ja juhtimissüsteemidest. Raamat rääkis avastustest kvantfüüsikas, jagas põnevaid teadmisi fraktaalide maailmast, tutvustas mulle kaoseteooriat ning viis mu teadvuse uutele radadele seoses universumi loova energiaga. Vihjeks loova energia kohta ingliskeelne termin info (in+formation, tõlkes vormi võtmas ehk loomisel).

Raamat ühendas minu peas pidevalt punkte looduse, loodusteaduste ja juhtimise vahel. Lühidalt on loodusseadustes kõik vajalik kirjas selleks, et luua edukas, tasakaalus, iseorganiseeruv, helge ja õiglane ühiskond.

Kriitiline mass või kriitiline arv?

Ja üks sügav taipamine, mille ma sealt veel juurde sain, on see – meil ei ole vaja mitte kriitilist massi inimesi, vaid kriitilist arvu ühendusi. Koos, koos, koos! See ongi võti!

Röövikust saab liblikas just siis, kui on loodud kriitiline arv ühendusi uute tärganud ja kirgastunud rakkude vahel. Teadagi on röövikust liblikaks transformeerumine valulik ja keeruline protsess. Nukkumisfaasis lahustatakse kogu rööviku olemus algosadeks ning äkitselt hakkavad tärkama uue teadmisega rakud. Bioloogilisel tasandil on nad täpselt sama koostisega, mis teisedki rakud, kuid mingil maagilisel väel hakkab neid rakke tekkima aina rohkem. Alguses need n-ö magavad rakud tahavad tärganud rakud ehk teadusliku terminiga immaginaalkettad maha suruda. Käivitub sisemine võitlus.

Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis

Vanad rööviku rakud hakkavad massiliselt surema ning see on selge märk. Ja hetkel, mil saavutatakse kriitiline arv ühendusi, on võit kindel. Röövikust saab nüüd liblikas.

Ühendused igal pool meie ümber

Olgu see siis mets, raba, niit või jõgi. Üks on kindel, süsteem on elujõuline ainult siis, kui seal on kriitiline arv ühendusi. Näiteks seened ja bakterid lagundavad surnuid rakke, valmistades sellega ette toitaineid taimedele, kes vastutasuks neid glükoosiga varustavad. Linnud levitavad taimeseemneid, kaitsevad taimi putukate eest. Tasakaalu saavutame me üksnes kõrge sidususega maailmas.

Üksi jõuad kiiresti, aga kui tahad minna kaugele, siis tuleb minna koos.

Ma kutsun Sind üles looma neid vajalikke ühendusi ka kaasmaalaste vahel. Ma kutsun Sind arutlema, visualiseerima ning looma uut elukorraldust, mis austab, väärtustab ja toetab inimest, loodust ja planeeti.

✅ Kui sa oled juba iseseisvalt mõtlema hakanud.

✅ Kui sa oled võtnud 100% vastutuse oma elu eest.

✅ Kui sa tead ja mõistad, kuidas Sinu mõtted ja tunded loovad Sinu reaalsuse ning sealtkaudu mõjutavad meie ühisreaalsust.

✅ Ning Sa oled valmis ennast üheks nädalavahetuseks kokku võtma, iseendasse tulema, ning näitama oma parimat koostööaldis Mina.

Seal on palju põnevaid esinejaid. Ja ära muretse, esinemised on kontsentreeritud ning ei ole pikemad kui 15 minutit inimese kohta. Suur rõhk on koosloomisel ja avatud aruteludel Teeme seda kerguses ja rõõmus. Lähemalt loe sündmuse kava siit.

Uus teadvustasand nõuab uusi organiseerimisvorme

Ka mina olen üks esinejatest ning räägin Sulle põnevaid lugusid iseorganiseerumisest ning uuel teadvustasandil töötavast organisatsioonivormist.

Näiteks tuleb juttu kolmest murrangulisest muutusest, mis meid ees ootavad. 

 1. Iseorganiseerumine. Kuidas lahendada palga maksmine? Kuidas teha otsuseid? Kes vastutab? Tean, esmapilgul võib küsimusi olla rohkem kui vastuseid, kuid ma luban, et enamik neist on süsteemselt lahendatavad. Veel enam – osad rahvusvahelised ettevõtted on sääraseid põhimõtteid reaalselt kasutanud juba üle 40 aasta.
 2. Terviklikkus. Mida teha siis kui tekib konflikt? Millistel eedlustel saab luua keskkonda, kus inimesed on loovad, inspireeritud, õnnelikud ja sealjuures ka väga produktiivsed?
 3. Evolutsiooniline areng. Kes määrab organisatsiooni sihi ja visiooni? Mida teha, kui välise maailma olukord muutub tundmatuseni? Miks tulevad need organisatsioonid kriisidest läbi, olles seejuures ka veel kasumlikud?
Frederic Laloux – Organisatsioonide taasleiutamine

Kel huvi juba tekkis, siis kõige parem raamat selle teemaga tutvumiseks on Belgia teadlase pikaajalise uurimustöö tulemusel valminud raamat. See kirjanik, teadlane ja vabamõtleja on Frederic Laloux ning tema raamat kannab pealkirja “Reinventing organizations” ehk “Organisatsioonide taasleiutamine”. Raamat on hetkel veel saadaval üksnes inglise keeles.

Nii et kui see teema kõnetas Sind ning see resoneerus Sinuga, siis tule 13. veebruar Essu mõisa!

Olge hoiatatud!
Ma näen igapäevaselt, et suhtlemise nälg on inimestel üsna suur, seetõttu võivad kohad kaduda kiiremini kui soojad saiad. (Saiad võivad olla ka gluteenivabad ja veganid. Vajadusel võime teha ka tellistest saia. Kui saiad üldse ei sobi, siis võime lauale panna ka musta leiva.)

Sissepääs suursündmusele vabatahtliku annetuse alusel vastavalt võimalusele (näiteks 9€). Palume kõigil osalejatel enda tulek registreerida aadressil info@vabaeesti.ee, et teaksime tulijate arvu. Palun kohale tulla aegsasti, et saaksime täpselt alustada, saali saab sisse alates kella 12.30st.

Rohkem infot suursündmuse kohta leiad siit

Ole terve!

Allikad

 • Margaret J. Wheatley – “Juhtimine ja loodusteadus. Korra otsingul kaootilises maailmas”
 • Frederic Laloux – “Reinventing Organizations: An Illustrated Invitation to Join the Conversation on Next-Stage Organizations”
 • Vaba Eesti
 • Vaba Eesti loomine
33 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kriis on võimalus muutusteks

Ma kutsun Sind üles looma neid vajalikke ühendusi ka kaasmaalaste vahel. Ma kutsun Sind arutlema, visualiseerima ning looma uut elukorraldust, mis austab, väärtustab ja toetab inimest, loodust ja planeeti.
Meri

Vaba maailm

Oleme loonud rahvusvahelise keskkonna Fonte.News, et koos mõttekaaslastega üle maailma luua ja hoida visiooni inimest ja loodust väärtustava ühiskonna rajamise võimalikkusest. Rahu ja enda keskmes hoidmine keset mistahes turbulentse on ainus viis, kuidas tulla välja maailma haaranud kaosest. Me oleme loova väe kehastused siin maistel radadel ning suudame üheskoos luua senisest kõrgemat ühiskondlikku reaalsust.

Hingamislaulupidu kui galaktiline sündmus

Hingamislaulupeo looja Heiki Tomson: „Kui igaüks hingab oma hinge hingamist, siis sügavus, millega on võimalik kõike muuta, nii isiklikus plaanis kui rahvuse plaanis kui ka võib-olla kogu inimkonna jaoks – selle potentsiaal on tohutu!“

Mis on Sinu jaoks püha?

Väljaande Fonte.News looja Veiko Huuse intervjueerib muusikut ja teadmameest Tarmo Urbi. Intervjuus räägitakse tervisest, loodusest, hingest, vaimust, needusest, poliitikast, eestlaste päritolust, Eestimaa saatusest ja idiootidest.
Silvia Ilves, Meeli Lepson, Karmen Tellisaar, Saale Kareda

Kes aitab üles otsida südametunnistuse?

22. aprillil kõneles Veiko Huuse Keila-Joa lossis viimase paari nädala sündmustest Saale Kareda, Silvia Ilvese, Meeli Lepsoni ja Karmen Tellisaarega. Vabad ja julged eestlased seisid sel päeval juba 23ndat päeva Toompea lossi väljakul ja ootasid, millal valitsusjuhid hakkavad rahvaga suhtlema. Inimesed seisavad Toompeal oma vabaduse eest ja vabadust piiravate seaduste vastu.

Veiko Huuse pöördumine

Veiko Huuse: Jälgi protsesse nüüd ja lähipäevil. Avalikuks tuleb kogu tõde ja meie, vaba rahvas, juhime koos oma maad edasi! Me seisame iseenda, oma lähedaste ja kogu maailma rahvaste vabaduse eest. Meiega on kogu universumi valguserüütlid, inglid, šamaanid, elusad hinged. Valgus, vabadus ja armastus võidab alati. Meiega on loodusvägi, maavägi ja elusate hingede vägi. Me katame kogu maa valguse ja armastusega. Vaba Eesti Looja