Foto: Roman Odintsov

Iseorganiseerumise abil tagasi inimlikkusesse

Erki Veiko

Kui sa tunned, et sinu teema on oluline ja mõjutab ka teisi, siis kutsu inimesi sellega liituma. See pole lihtne, aga on vajalik, et koos ebainimliku tuleviku asemele parem ehitada.
41 Jagamist
41
0
0

Head asja ei pea müüma, see levib ise. Ja seda oleme iga päev viimase aasta jooksul kuulda saanud… Meil siin aga on plaan eluga edasi minna ja olukorda võimalikult kainelt ning tulevikkuvaatavalt kohelda. Jätkame iseorganiseerumise tutvustamist nii teoorias kui ka praktikas. Esimene võimalus praktilises töögrupis osaleda avaneb veel märtsis, kuhu on oodatud kõik teema huvilised, pooldajad ja ka kõhklejad. Me ei saada kedagi uksel ära, sest teema tähtsus on kiirabiteenusega samas kaalus. Kohe selgitan miks.

Nagu ümberringi võib tajuda, on elu-olu olukord kriitiline ja pöördumatult paigast nihkunud. See võib kõlada põhjendamatu hirmutamisena, aga kui oled tunnelis liiprite peal ekslemas ja näed rongi tuld lähenemas, siis on viimane aeg midagi ette võtta. Miks üldse keegi peaks sellist klaustrofoobilist olukorda ette kujutama? Ega ei peagi, aga see on igapäevane reaalsus. Vähemasti neile, kes tunnevad ennast surutud olukorda, mida nad ise pole loonud. Mõned inimesed lihtsalt ei suuda raudsel rajal rõõmsalt edasi veereda, mõistmata: Kes on rongijuht? Miks selline tee on valitud? Kes sõitu rahastab? Miks raudtee kõrval mets on lageraiutud? Kuhu me jõuda püüame? Ja mis peamine – kuidas peatada rongi, et lõppeks varjamine, valetamine, korruptsioon, ebateaduslikud piirangud, tööpuudus, inimeste isoleerimine, segaduse külvamine, hirmutamise tolereerimine ja kõik muud tegevused, mida 21. sajandil on lihtsalt piinlik kõrvalt vaadata. Ausõna, tahaks olla üdini positiivne ja ainult elu imedest rõõmsates toonides laulelda, aga siis sõidab see ähkiv-puhkiv rong ühel päeval igasugusest inimlikkusest üle ning siis on hilja öelda: Aga ma arvasin, et …

25 sammu paratamatuse rongi peatamiseks

 1. Meelde tuletada ja märgata elukorralduse tunnuseid (olukordi), mis sind ja lähedasi ei teeni. Hakata neid järjest kirja panema. See nimekiri võib sisaldada kümneid, kui mitte sadu ridu.
 2. Lugeda õhtuti kirjapandut ja mõelda iga punkti juures, kas minu reaalsus on liikumas selle realiseerumise või lahenemise suunas.
 3. Lisada juurde punkte, mille mõju ulatub kaugemale, aastate taha. Näiteks, kui lapsed on täiskasvanud või kui pensioniiga läheneb.
 4. Märkida need read, mis on sinu väärtustega vastuolus. Mõtiskleda kas ja kui kaugele oled nõus oma väärtusi painutama.
 5. Otsustada, mis hetkest alates olukorda edasi tolereerida pole võimalik. Kus on sinu piir?
 6. Püüda hinnata, kaugel see piir on? Kui palju veel kulub aega, enne kui see kätte jõuab? Päevad, nädalad, kuud, aastad, aastakümned…?
 7. Kujutada ette igapäevaelu, kui need piirid on ületatud. Mis tunne tekib? Kas sa oleksid selliseks eluks valmis?
 8. Kas see tunne on piisavalt tugev, et otsustada midagi ette võtta täna või loota hea õnne peale?
 9. Kui valid tegutsemise teekonna, siis võta ülejäänud päev vabaks. Lase otsusel taustal seedida ja pühendumisel tekkida.
 10. Rahuliku keskendunud meelega märgista kõige olulisemad teemad. Loo nendest prioriteetsuse järjekord.
 11. Vali neist lõpuks ainult üks, kõige südamelähedasem, aga kõige laiapõhjalisema mõjuga. Vahel tekib doominoefekt, mis mõjub ka teistele olukordadele positiivselt.
 12. Kaardista valitud teema mõju teistele nimekirjas olevatele teemadele. Märgi ära need teemad, mis samuti laheneksid, kui põhiteema saab lahenduse.
 13. Mõtle selle teema peale paar päeva. Tunneta, et see tõesti köidab ja tekitab tunnet, et tahaks tegutseda. Teemat ei pea kellegagi jagama. See on sinu teema. Sa oled täiesti vaba inimene ja mitte kellegi arvamus ei peaks sind kõigutama.
 14. Otsusta, kas oled valmis võtma teema oma südameasjaks ja leidma mingigi lahenduse, hakates aktiivselt tegutsema. Alternatiiv on loota taaskord hea õnne peale, et keegi teine tuleb ja meie teemad ära lahendab. Aga nagu lootmise kohta öeldakse… Kindlam on enda tegevusse uskuda!
 15. Kui oled otsustanud, siis võta ülejäänud päev vabaks. Otsustamine pole kerge töö ning selge pea on edu alus.
 16. Süvene valitud teemasse. Leia kõik praktilised, intellektuaalsed ja spirituaalsed põhjused, miks seda teemat ei tohiks enam käest panna.
 17. Kogu teema kohta infot. Loe, kuula ja vaata videosid. Uuri, kuidas keegi teine on sellele lahenduse leidnud. Mis on parimad praktikad? Küsi võimalusel vanematelt või tuntud teema spetsialistidelt nõu. Saada e-kirju ja lepi kokku kõnesid ja kohtumisi.
 18. Märgi kalendrisse iga nädal kindel päev/aeg, kui selle teemaga tegeled. Siis ei saa endas pettuda, et pole tegelenud. See on nüüd sinu missioon ja vabandused ei mahu plaani.
 19. Jälgi teemaga tegelemise mõjusid. Peamiselt enda enesetundele. Kui see ei tekita piisavat rõõmu ja rahulolu, siis suurenda kalendris aega. Iga meile olulise teema lahendamine pakub mõõtmatut rahuldust. Inimesed lihtsalt ei tea seda, eriti need, kes pole kunagi vabatahtlikult midagi teinud. Ja neid on oioioi kui palju.
 20. Seisa oma veendumuste eest, aga ära jää kinni uskumustesse. Mida rohkem infot koguneb, seda selgemaks saab, et iga teema taga on peidus nüansid. Püüa näha teisi perspektiive ning hinnanguid andmata jätka oma tööd. Pole mõtet kellegagi võidelda, see on enamasti tühi energiakulu.
 21. Kas nüüdseks su pere ja lähedased teavad, et tegeled sellise teemaga? Kui ei, siis on aeg seda öelda. Nende reaktsioonid on üksnes reaktsioonid. Võta need tänuga vastu, aga ära lase ennast mõjutada. See on sinu isiklik teema ja isegi kui nad on lähedased, ei pruugi nad seda mõista, aga nad võivad välja tuua aspekte, mille sa oled jätnud tähelepanuta. Eriti väärtuslik on laste ja elukaaslase tagasiside. Nemad on osa sellest tulevikust, mida sa püüad kujundada.
 22. Tunneta, et sa oled selle teema advokaat, võttes selle täielikult omaks, ilma igasugu kõhklusteta. Sa ei tunne ebameeldivust ega hirmu teemat ükskõik kus ja kellega arutada.
 23. Siit edasi on oluliselt lihtsam tegeleda teemaga avalikult, kui see peaks olema vajalik. Tihti seda pole isegi tarvis. Väga häid tulemusi saab suunatud tegutsemine, ilma suurema kärata. Aga kui kära on tarvis, siis tee seda nii, et kõik kuuleks, kes peavad.
 24. Kas sa tunned, et oled endiselt lõksus või tunneli lõpust paistab valgus, mis pole sinust ülesõitva rongi prožektor?
 25. Kui sa tunned, et sinu teema on oluline ja mõjutab ka teisi, siis kutsu inimesi sellega liituma. See pole lihtne, aga on vajalik, et koos ebainimliku tuleviku asemele parem ehitada.

Õnnitleme! Oled edukalt iseseisvalt, vabatahtlikult iseorganiseerunud. Kui tunned, et järgmine võimalik samm on veel suurema ülesande täitmine, mis aga nõuab juba koostööd ja seda meile parimal teadaoleval moel, siis liitu meie praktilise töörühmaga. Selle jaoks saada email erki.veiko@fonte.news ning saad vastu info esimese töögrupi kohta. Kui töörühmas osalemine pole võimalik, soovitame lugeda Frederic Laloux’ raamatut “Reinventing Organizations” (Organisatsioonide Taasleiutamine), mis on inspireerinud tuhandeid nii oma isiklikku kui professionaalsesse ellu evolutsioonilisi muutusi tooma. Laloux kirjeldab utoopilisi olukordi, mis on kusagil maailmas igapäevased. Minu “teema” on see utoopia meie igapäeva tuua.


https://www.reinventingorganizations.com/

Varem ilmunud iseorganiseerumise artiklid:
* Sul on eesmärk ja see meile sobib
* Sa juhid ennast ja see meile sobib
* Sa oled veider ja see meile sobib
* Ettevõte, kus töötajad määravad oma palga ise
* Organisatsioon nagu inimene
* Kes vahetab pirni ära
* Iseorganiseeruv ükssarvik

Kui see artikkel Sind kõnetas, on Sul võimalik liituda uudiskirjaga ja toetada meie tegevust.

Toeta meie tegevust

Liitu uudiskirjaga

41 Jagamist
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Kriis on võimalus muutusteks

Kui sa tunned, et sinu teema on oluline ja mõjutab ka teisi, siis kutsu inimesi sellega liituma. See pole lihtne, aga on vajalik, et koos ebainimliku tuleviku asemele parem ehitada.
Meri

Vaba maailm

Oleme loonud rahvusvahelise keskkonna Fonte.News, et koos mõttekaaslastega üle maailma luua ja hoida visiooni inimest ja loodust väärtustava ühiskonna rajamise võimalikkusest. Rahu ja enda keskmes hoidmine keset mistahes turbulentse on ainus viis, kuidas tulla välja maailma haaranud kaosest. Me oleme loova väe kehastused siin maistel radadel ning suudame üheskoos luua senisest kõrgemat ühiskondlikku reaalsust.

Hingamislaulupidu kui galaktiline sündmus

Hingamislaulupeo looja Heiki Tomson: „Kui igaüks hingab oma hinge hingamist, siis sügavus, millega on võimalik kõike muuta, nii isiklikus plaanis kui rahvuse plaanis kui ka võib-olla kogu inimkonna jaoks – selle potentsiaal on tohutu!“

Mis on Sinu jaoks püha?

Väljaande Fonte.News looja Veiko Huuse intervjueerib muusikut ja teadmameest Tarmo Urbi. Intervjuus räägitakse tervisest, loodusest, hingest, vaimust, needusest, poliitikast, eestlaste päritolust, Eestimaa saatusest ja idiootidest.
Silvia Ilves, Meeli Lepson, Karmen Tellisaar, Saale Kareda

Kes aitab üles otsida südametunnistuse?

22. aprillil kõneles Veiko Huuse Keila-Joa lossis viimase paari nädala sündmustest Saale Kareda, Silvia Ilvese, Meeli Lepsoni ja Karmen Tellisaarega. Vabad ja julged eestlased seisid sel päeval juba 23ndat päeva Toompea lossi väljakul ja ootasid, millal valitsusjuhid hakkavad rahvaga suhtlema. Inimesed seisavad Toompeal oma vabaduse eest ja vabadust piiravate seaduste vastu.

Veiko Huuse pöördumine

Veiko Huuse: Jälgi protsesse nüüd ja lähipäevil. Avalikuks tuleb kogu tõde ja meie, vaba rahvas, juhime koos oma maad edasi! Me seisame iseenda, oma lähedaste ja kogu maailma rahvaste vabaduse eest. Meiega on kogu universumi valguserüütlid, inglid, šamaanid, elusad hinged. Valgus, vabadus ja armastus võidab alati. Meiega on loodusvägi, maavägi ja elusate hingede vägi. Me katame kogu maa valguse ja armastusega. Vaba Eesti Looja